HomeΔΙΕΘΝΗΠροβληματική πρεμιέρα για τη Λειψία

Προβληματική πρεμιέρα για τη Λειψία

Μόνο ιδανικά δεν ξεκινάει η νέα σεζόν για τη Λειψία, η οποία μετά τη βαριά ήττα με 5-3 από την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του γερμανικού Σούπερ Καπ, την προηγούμενη εβδομάδα, δεν κατάφερε ούτε να μπει με το δεξί στη φετινή Bundesliga.

Παρά το γεγονός πως ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Στουτγκάρδη των Κωνσταντίνου Μαυροπάνου (αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς και είχε δοκάρι) και Χοσέ Περέα (μπήκε σαν αλλαγή στα τελευταία λεπτά), ενώ ευτύχησε και να προηγηθεί στο 8ο κιόλας λεπτό με τον… συνήθη ύποπτο Νκουνκού, τελικά δεν κατάφερε να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της παίρνοντας το τρίποντο.

Οι «ταύροι» δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 31′, όταν ο Αχαμαντά έπαιξε υπέροχα το ένα-δύο με τον Κάλαϊτζιτς και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκουλάσι με υπέροχο πλασέ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο προωθημένος Μαυροπάνος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες, με τον Μίλερ να έχει απάντηση σε σουτ του Νκουνκού στο 68′, με το 1-1 όμως να παραμένει μέχρι τέλους και τις ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.