HomeΕΛΛΑΔΑΠροβάδισμα... τελικού για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό

Προβάδισμα… τελικού για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός απέκτησαν προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, μετά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της ημιτελικής φάσης. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 1-0 και έχει το πάνω… χέρι στη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για τις 28 Απριλίου στην «Τούμπα». Το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ κρίθηκε με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Μουργκ στις καθυστερήσεις (94’), τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα ως αλλαγή.

Στους «Ζωσιμάδες» ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Εραμούσπε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Χασάν στο 73ο λεπτό. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 27 του μήνα.