HomeApp Push NotificationΠροβάδισμα πρόκρισης για Απόλλωνα

Προβάδισμα πρόκρισης για Απόλλωνα

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο Απόλλωνας ο οποίος κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την β’ φάση του κυπέλλου Coca Cola. Χρυσός σκόρερ ο Ντιγκινί στο 86’.

Η ΑΕΛ να σημειώσουμε ότι αγωνιζόταν από το 54’ με δέκα παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Τόρες.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο κύλησαν τα πρώτα σχεδόν τριάντα λεπτά στην αναμέτρηση. Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει καμία ευκαιρία. Η ΑΕΛ από την άλλη φάνηκε ότι δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να παραβιαστεί η εστία της και τα κατάφερε πάρα πολύ καλά. Οι τυπικά γηπεδούχοι χθες γυρόφερναν την εστία της ΑΕΛ, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της. Φλύαρη υπεροχή από πλευράς των «κυανόλευκων» οι οποίοι αναγκάστηκαν να προβούν και σε δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς οι Βούκασιν Γιοβάνοβιτς και Νταμπό αντιμετωπίσαν πρόβλημα τραυματισμού. Η πρώτη φάση στον αγώνα δημιουργήθηκε στο 29’ όταν ο Γιάνγκα από καλή θέση εντός περιοχής έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η ΑΕΛ από εκείνο το σημείο και σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και απάντησε στις ευκαιρίες στο 35’. Ο Τόρες έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Τσέποβιτς μέσα από την μιρκή περιοχή έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο ίδιος παίκτης προσπάθησε τέσσερα λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ να παραβιάσει την εστία του Γιοβάνοβιτς αλλά ο τελευταίος ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Απόλλωνα να κρατάει περισσότερο την μπάλα αλλά και πάλι να μην μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο παιχνίδι στο 54’ όταν ο Τόρες δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Αρχικά είχε δοθεί κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, αλλά ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους κλήθηκε από το VAR να εξετάσει την φάση και άλλαξε την απόφαση του.

Η ΑΕΛ όπως ήταν φυσικό ταμπουρώθηκε στην άμυνα της, ενώ την ίδια ώρα ο Απόλλωνας αύξανε την πίεση του.

Στο 79’ μάλιστα είχε την καλύτερη του ευκαιρία στον αγώνα. Ο Φιλιώτης έκανε την σέντρα στην περιοχή, με τον Πίττα από πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Μέγερι.

Τα λεπτά κυλούσαν με το σκηνικό να παραμένει το ίδιο, αλλά ο Απόλλωνας κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Συγκεκριμένα στο 86’ ο Κυριάκου έκανε το δυνατό σουτ με το Ντιγκινί να παρεμβαίνει με το κεφάλι και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Νογιόκ, Β. Γιοβάνοβιτς (43′ Σπόλιαριτς), Χαμάς, Αλμπάνης (73’ Μάρκοβιτς), Κυριάκου, Κολ, Ψύχας (46’ Πίττας), Νταμπό (38′ Ίντζια), Γιάνγκα (74’ Ντιγκινί)

ΑΕΛ: Μέγερι, Τεσέιρα, Νταβόρ, Ρέινολντς (90’+2′ Μπαλντέ), Τσέποβιτς (67’ Μαρόσα), Σάντος, Τόρες, Ριέρα (59’ Παπαφώτης), Έουλερ (59’ Ανδρέου), Μαζάν, Ριστέφσκι

Σκόρερ: 86’ Ντιγκινί

Κίτρινες: Β. Γιοβάνοβιτς, Μάρκοβιτς/ Τσέποβιτς, Ρέινολντς, Μαζάν

Κόκκινες: Τόρες

Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους (Νίκος Εγγλέζου, Μάριος Καλογήρου), VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή, AVAR: Χαράλαμπος Γεωργίου Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους (Νίκος Εγγλέζου, Μάριος Καλογήρου), VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή, AVAR: Χαράλαμπος Γεωργίου