HomeSliderΠροβάδισμα για ΑΠΟΕΛ

Προβάδισμα για ΑΠΟΕΛ

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-1 την Ανόρθωση στο ΓΣΠ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ο Έσελινγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 1ο λεπτό, με τον Αμπαρτζουμιάν να ισοφαρίζει στο 13’ για την ομάδα της Αμμοχώστου. Το τελικό 2-1 για το ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε ο Κβιλιτάια στο 52’.

Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το καλημέρα της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα,  μετά από μπαλιά του Σαρφό, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στον Έσελινγκ. Ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ έκανε την κεφαλιά, ο Αμπαρτζουμιάν έδιωξε πάνω στη γραμμή της εστίας, αλλά ο Έσελινγκ με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης!

Μάλιστα, οι «γαλαζοκίτρινοι» άγγιξαν το 2-0 στο 4’ όταν ο Νατέλ από κοντά έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα έξω!

Η Ανόρθωση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 13’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κορέια, ο Νοβότνι έγινε κάτοχος της μπάλας και έδωσε στον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-1!

Το ΑΠΟΕΛ στο 20’ έχασε καλή ευκαιρία όταν ο Σαμπάλα έκανε την μπαλιά, αλλά η κεφαλιά του Κβιλιτάια από κοντά πέρασε έξω. Στο 24’ ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει όταν η μπαλιά του Αντωνιάδη βρήκε τον Αμπαρτζουμιάν, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε έξω. Ένα λεπτό αργότερα (25’) ο Σόουζα από κοντά έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει έξω.

Η ομάδα της Αμμοχώστου στο 30’ έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Ουάρντα βρήκε με τακουνάκι τον Κορέια, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ!

Το σουτ του Σόουζα στο 31’ από διαγώνια θέση πέρασε έξω, όπως και αυτό του Σαμπάλα στο 33’.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στο 2-1 όταν ο Σάβιτς δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά, μετά την μπαλιά του Οκριασβίλι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 52’. Ο Θεοδώρου έκανε την μπαλιά και ο Κβιλιτάια με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1! Το σουτ του Σαρφό στο 56’ πέρασε εκτός.

Στο 71’ η Ανόρθωση άγγιξε εκ νέου την ισοφάριση όταν ο Ουάρντα από κοντά έκανε το πλασέ, αλλά ο Μιχαήλ απέκρουσε! Τρία λεπτά αργότερα (74’) η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία. Μετά από μπαλιά του Ουάρντα, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα αφού βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι πέρασε στη συνέχεια έξω!

Η κεφαλιά του Έσελινγκ στο 81’ μετά την μπαλιά του Σαρφό κατέληξε στην αγκαλιά του Τζουρ. Το σουτ του Θεοδώρου στο 83’ δεν ανησύχησε τον Τζουρ, που μπλόκαρε σταθερά.

Από εκεί και πέρα, ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το σουτ στο 84’, αλλά ο Μιχαήλ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Το σουτ του Πέδρο στο 88’ κατέληξε έξω. Στο 90+3΄ το σουτ του Καλτσά από κοντά πέρασε έξω.

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Πέδρο, Έσελινκ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Οκριασβίλι (77’ Ντιαβαρά), Ντονγκαλά (35′ Θεοδώρου), Νατέλ (77’ Σατσιάς), Κβιλιτάια (66’ Μάγκλιτσα).

Σκόρερ: 1’ Έσελινγκ 52’ Κβιλιτάια

Κίτρινη: Κβιλιτάια, Πέδρο

Κόκκινη: –

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος (Σωτηρίου Μιχάλης, Τζιωρτζής Όμηρος), 4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος, VAR: Ντίας Ντε Μέρα Εσκουντέρος Ισίντρο, AVAR: Καλογήρου Μάριος, Παρατηρητής: Τράττος Λεόντιος

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τζουρ, Αντωνιάδης, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης (56′ Χριστοφή), Κορρέα, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Χρυσοστόμου (56′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα, Νοβότνι )87’ Καλτσάς).

Σκόρερ: 13’ Αμπαρτζουμιάν

Κίτρινη: Αντωνιάδης, Χριστοδουλόπουλος, Νοβότνι, Ιωάννου