HomeSliderΠρωτάθλημα για το Πανεπιστήμιο Κύπρου

Πρωτάθλημα για το Πανεπιστήμιο Κύπρου

Τον τίτλο του πρωταθλητή στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κατέκτησε πανηγυρικά το Πανεπιστήμιο Κύπρου, μετά τη νίκη του επί του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με 3-0 στο τελευταίο παιχνίδι και ντέρμπι της αγωνιστικής.

Μεγάλο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο Πανεπιστήμια με φόντο τον τίτλο του πρωταθλητή αφού το Πανεπιστήμιο Κύπρου χρειαζόταν νίκη για να αποκτήσει ακόμη ένα τίτλο, αυτή την φορά στο ποδόσφαιρο.

Τελευταίο εμπόδιο για το Πανεπιστήμιο Κύπρου το πολύ δυνατό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το οποίο έπρεπε να υπερπήδηση σε ένα αγώνα χωρίς …αύριο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα με την υπεροχή να είναι μοιρασμένη το πρώτο 20λεπτο αλλά με το Πανεπιστήμιο Κύπρου να βρίσκει -χωρίς όμως να υλοποιεί περισσότερες ευκαιρίες.

Με την πάροδο του χρόνου οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου άρχισαν να πιέζουν ψηλότερα στον αγωνιστικό χώρο τους αντιπάλους τους και μετά από εξαιρετική ενέργεια και κάθετη μπαλιά ο Αντρέας Σωφρονίου κατάφερε στο 28 λεπτό ,με πλασέ να ανοίξει το σκορ για το Πανεπιστήμιο Κύπρου μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Το γκολ ελευθέρωσε ακόμη περισσότερο τα πόδια των παικτών του Πανεπιστήμιου Κύπρου οι οποίοι αυξάνοντας την πίεση στους αντιπάλους τους κατάφεραν στο 35 να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Ιωακείμ Τοβλετιάν ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος απέκρουσε ασταθώς φοβερό σου του Χ Κωνσταντή κάνοντας το 2-0 σκορ με το οποίο τελείωσε και το Α μέρος.

Το Β μέρος ανήκε εξολοκλήρου στο Πανεπιστήμιο Κύπρου το οποίο με το ξεκίνημα του η χρυσή αλλαγή του προπονητή του Πανεπιστημίου Κύπρου Γιωρκάτζιη Μιχάλης με την είσοδο του μετά από εξαιρετική προσπάθεια …. «κρέμασε» με περίτεχνο τρόπο τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος κατά την διάρκεια του παιγνιδιού είχε εκπληκτικές αποκρούσεις γράφοντας στο 51 λεπτό , το τελικό 3-0 ,σκορ με το οποίο το Πανεπιστήμιο Κύπρου πήρε την πολυπόθητη νίκη και ταυτόχρονα στέφτηκε και πρωταθλητής του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου σε μία χρονιά που για άλλη μία φορά οι φοιτητές αθλητές όλων των Πανεπιστημίων επέδειξαν εξαιρετικά χαρίσματα και σοβαρότητα με στόχο τον τίτλο, σε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα μέχρι και την τελευταία αγωνιστική ,τίτλο τον οποίο κατέκτησε τελικά πανάξια το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Στο τέλος και παρά το πάθος για την νίκη και από τις δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους και τις καθόλα αποδεκτές αγωνιστικές εντάσεις ενός ποδοσφαιρικού αγώνα «υψηλού» κινδύνου (αφού κρινόταν ο τίτλος ) οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων μέσα από την άψογη συμπεριφορά τους απέδειξαν γιατί ο Πανεπιστημιακός αθλητισμός παραμένει στα ψηλά δώματα της αθλητοπρέπειας και του fair Play.