HomeΔΙΕΘΝΗΠροκρίθηκε στον τελικό η Ισπανία

Προκρίθηκε στον τελικό η Ισπανία

Η Ισπανία κέρδισε ψες με 2-1 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» του Μιλάνου την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής του Nations League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισπανούς ήταν ο Φεράν Τόρες με δύο γκολ, ενώ για τους Ιταλούς μείωσε στο φινάλε ο Πελεγκρίνι.

Μετά το δεκάλεπτο η Ισπανία άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό της και στο 17 λεπτό ο Φεράν Τόρες έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα οι Ισπανοί έφτασαν κοντά και στο 2-0, όταν από σουτ του Αλόνσο, ο Ντοναρούμα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, που χτύπησε στο δεξί δοκάρι του και σώθηκε από τον Μπονούτσι, ο οποίος πρόλαβε τον Φεράν πριν τη σπρώξει στα δίκτυα, απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Στο 42’ η Ιταλία έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπονούτσι με δεύτερη κίτρινη, μετά από αγκωνιά στον Μπουσκέτς σε διεκδίκησή τους σε ένα εντελώς ακίνδυνο σημείο.

Οι «ατζούρι» δεν παράτησαν πάντως το παιχνίδι και μείωσαν στο 83ο λεπτό με τον Πελεγκρίνι. Στα λεπτά που επέμεναν οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, καθώς οι Ισπανοί κυκλοφόρησαν πολύ καλά την μπάλα και το τελικό σφύριγμα του Καράσεφ βρήκε την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να πανηγυρίζει έξαλλα την πρόκρισή της στον τελικό.

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεφ (Ρωσία)

Κίτρινες: Μπονούτσι, Λοκατέλι – Αθπιλικουέτα, Σαράμπια, Πίνο, Ογιαρθάμπαλ
Αποβολές: 42’ Μπονούτσι (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπαστόνι, Μπονούτσι, Έμερσον, Βεράτι (58’ Λοκατέλι), Ζορζίνιο (64’ Πελεγκρίνι), Μπαρέλα (72’ Καλάμπρια), Κιέζα, Ινσίνιε (58’ Κεν), Μπερναρντέσκι (46’ Κιελίνι).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Πάου Τόρες, Αλόνσο, Κόκε (75’ Μερίνο), Μπουσκέτς, Γκάβι (86’ Σέρχι Ρομπέρτο), Σαράμπια (75’ Χιλ), Φεράν Τόρες (49’ λ. τρ. Πίνο), Ογιαρθάμπαλ.