HomeSliderΠροκρίθηκε μετά από θρίλερ η Ανόρθωση

Προκρίθηκε μετά από θρίλερ η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση προκρίθηκε στο «Φάιναλ Φορ» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ στο βόλεϊ Ανδρών μετά από θρίλερ με αντίπαλο τον Παφιακό στο «Θεμιστόκλειο» που κρίθηκε στο «χρυσό» σετ. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε πλεονέκτημα λόγω της νίκης της στην Πάφο (3-2), όμως ο Παφιακός αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι και πάλεψε για την ανατροπή. Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, «γύρισε» το παιχνίδι και ισοφάρισε το σκορ με το οποίο έχασε στην αίθουσα «Αφροδίτη».

Η αγωνία χτύπησε… κόκκινο στο «χρυσό σετ», αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την «Κυρία» να το παίρνει στις λεπτομέρειες με 24-22, μαζί με την πρόκριση. Τα σετ στην κανονική διάρκεια: 25-23, 15-25, 25-16, 19-25, 9-15.

Η Νέα Σαλαμίνα επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και προκρίθηκε με νέα νίκη επί της Α.Ε. Καραβά με 3-0 σετ (20-25, 22-25, 19-25) στο κλειστό «Σπύρος Κυπριανού».

Η τρίτη ομάδα που έκλεισε θέση για το «Φάιναλ Φορ» είναι το ΑΠΟΕΛ, που πέρασε με γλυκιά ήττα από την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο «Λευκόθεο» με 3-2 σετ (25-21, 17-25, 21-25, 25-17, 11-15), αφού επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι με 3-0 εκτός έδρας.

Υπενθυμίζουμε ότι το «καρέ» συμπληρώνει η Ομόνοια, που απέκλεισε το βράδυ της Πέμπτης την Αναγέννηση Δερύνειας με δύο νίκες. Η κλήρωση του «Φάιναλ Φορ» θα πραγματοποιηθεί το μεσημέρι (12:00) του Σαββάτου στα γραφεία της ΚΟΠΕ.