HomeSliderΠρόκριση της Εθνικής Βόλεϊ Ανδρών

Πρόκριση της Εθνικής Βόλεϊ Ανδρών

Η Εθνική Βόλεϊ Ανδρών εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της Silver League. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προκρίθηκε με δύο εκτός έδρας νίκες επί της αντίστοιχης ομάδας των Νησιών Φαρόε, αμφότερες με 3-0.

Ο πρώτος αγώνας διεξάχθηκε το βράδυ της Δευτέρας στην πόλη Τόρσβαν και η Εθνική μας επικράτησε εύκολα. Πήρε το πρώτο σετ με 25-22 και ακολούθως ανέβασε… στροφές και «καθάρισε» τον αγώνα με 25-15 και 25-19 σε 1 ώρα και 6 λεπτά. Κορυφαίος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Άγγελος Αλεξίου με 13 πόντους. Άλλους 12 πόντους πρόσφερε ο Οδυσσέας Σαββίδης και 10 ο Μάριος Στρουγκάρεβιτς.

Το βράδυ της Τρίτης έγινε και ο δεύτερος αγώνας, στον οποίοι οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά συνέχισαν με… κεκτημένη ταχύτητα και σημείωσαν νέα νίκη με 3-0. Το σκορ των σετ ήταν 25-19, 25-15 και 25-15 και ο αγώνας διήρκεσε 1 ώρα και 10 λεπτά. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο κεντρικός Μάριος Στρουγκάρεβιτς και ο Οδυσσέας Σαββίδης με 13 πόντους.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της Εθνικής μας στη διοργάνωση θα συνεχιστούν τον Ιούνιο, με αντίπαλο την Λετονία και οι αγώνες θα διεξαχθούν στην πρωτεύουσα Ρίγα.