HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΠρόκριση-θρίαμβος

Πρόκριση-θρίαμβος

O Σεθ Κάρι έκανε ρεκόρ καριέρας με 30 πόντους, ο Τόμπι Χάρις έβαλε 28 κι ο Μπεν Σίμονς πέτυχε τριπλ νταμπλ και οι Σίξερς νίκησαν εύκολα με 129-112 τους Ουίζαρντς, παρότι ο Εμπίντ δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού στο γόνατο και περιορίστηκε σε ένα pre game show για τους πιστούς φανς της ομάδας του.

Oι Σίξερς έπαιξαν ουσιαστικά χωρίς σέντερ αφού ο κόουτς Ρίβερς χρησιμοποίησε τον Ντουάιτ Χάουαρντ μόνο για 16 λεπτά (ψηλότερος παίκτης ο Τόμπι Χάρις στα 2.04μ.), αλλά το “small ball” δεν τους εμπόδισε να κυριαρχήσουν στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν την πρόκριση όπου θα συναντήσουν τους Χοκς.

Μπροστά σε 15.500 φίλους τους- οι περισσότεροι για φέτος- οι Σίξερς επικράτησαν με 15 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, στέλνοντας τους Ουίζαρντς σπίτι τους, στο φινάλε μίας εξαιρετικής προσπάθειας που έκαναν μετά το All Star Break και το play-in τουρνουά.

Ο Κάρι διέλυσε το προσωπικό του ρεκόρ στα πλέι οφ με 30 (είχε 22), ενώ ο Χάρις έβαλε 28, ενώ είχε ακόμα εννιά ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα.

Ο Μπεν Σίμονς τέλειωσε το ματς με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ στο ενεργητικό του (συν δύο μπλοκ), ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ πρόλαβε να βάλει 12 πόντους με 8/10 βολές, τρία μπλοκ οκτώ ριμπάουντ σε αυτά τα άκρως αποδοτικά 16 λεπτά που έγινε ο αντί-Εμπίντ.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ έκλεισε την υπέροχη σεζόν του με 32 πόντους, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έδειξε και πάλι αδυναμία σε αγώνα πλέι οφ. Πέτυχε μεν 24 πόντους, αλλά με 7/20 σουτ, ενώ τα νούμερα του ήταν πιο χαμηλά από όσο θα επιθυμούσε ο κόουτς Μπρουκς (σ.σ. έληξε το συμβόλαιο του) στις ασίστ (10) και στα ριμπάουντ (8).

Ο Ρούι Χατσιμούρα με 21 πόντους στο ενεργητικό του, συμπλήρωσε την καλή αλλά όχι αρκετή τριάδα των Ουίζαρντς.

Ο Γιανγκ πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 36 πόντους κι οι Χοκς νίκησαν εύκολα με 103-89 τους Νικς, σπάζοντας σε ένα ακόμα παιχνίδι την έδρα τους και στέλνοντας τους πρόωρα σπίτι, στην επιστροφή τους στην postseason μετά το 2013.

Στο ημίχρονο ο Τζούλιους Ραντλ (άθλια πλέι οφ για τον “πιο βελτιωμένο παίκτη” της σεζόν) πέταξε την μπάλα στον Γιανγκ και αποχωρώντας το Νόρλενς Νόελ τον έσπρωξε. Ο Σόλομον Χιλ αντέδρασε για να υπερασπιστεί το συμπαίκτη του που απάντησε στο γήπεδο με 36 πόντους (13/15 βολές, 3/11 τρίποντα) και εννιά ασίστ, αλλά κι ένα τρίποντο από τα 10 μέτρα προς το τέλος του αγώνα, που έκλεισε τη σειρά.

Ο Γιανγκ υποκλίθηκε στο κοινό που τον αποδοκίμασε και τώρα οι Χοκς θα βρουν τους Σίξερς μπροστά τους, με τους τελευταίους να έχουν μεν το αβαντάζ της έδρας, αλλά ίσως στερηθούν για ένα παιχνίδι (ή παιχνίδια) τον Τζοέλ Εμπίντ!

Οι Χοκς είχαν και σε αυτό το ματς μία άκρως αποτελεσματική, διαβασμένη άμυνα, δεχόμενοι τους λιγότερους πόντους στη σειρά και σε τρίτο παιχνίδι κάτω από τους 96. Ο Ραντλ έβαλε μεν 23 αλλά είχε 8/21 σουτ κι έκλεισε τη σειρά με 30% ευστοχία. Μέτρησε και οκτώ λάθη ενώ κατέβασε 13 ριμπάουντ.

Η Ατλάντα, αυτή τη φορά περιόρισε τον Ντέρικ Ρόουζ στους επτά πόντους, μειώνοντας έτσι στο ελάχιστο τις επιθετικές επιλογές των Νικς που έκλεισαν μία κατά τα άλλα, εξαιρετική χρονιά.

Ο Κλιντ Καπέλα μέτρησε 14 πόντους (6/7 σουτ) και 15 ριμπάουντ, ο ΝτιΆντρε Χάντερ πρόσθεσε 15 κι ο Τζον Κόλινς 13 πόντους για τους Χοκς. Με 17 πόντους τέλειωσε την καλή του χρονιά ο Αρ Τζέι Μπάρετ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 42 πόντους και οι Μάβερικς νίκησαν με 105-100 τους Κλίπερς, για τρίτη φορά στο Λος Άντζελες, φτάνοντας σε ματς-μπολ (3-2 νίκες) και με την ευκαιρία να κλείσουν τη σειρά στο Ντάλας.

Οι Μάβερικς μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 91-75, με τον Ντόντσιτς να έχει πετύχει 40 πόντους! Από εκεί και πέρα όμως είχε κακές επιλογές και πολλά άστοχα σουτ (17/37 συνολικά, 6/12 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι Κλίπερς μείωσαν αρχικά σε 95-91, αλλά ο Χάρνταγουεϊ κι ο Πορζίνγκις έβαλαν δύο σερί τρίποντα, με 2:10 να απομένουν στο χρονόμετρο.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Ο Ρέτζι Τζάκσον κι ο Μάρκους Μόρις έβαλαν δύο τρίποντα κι ο Καουάι με γκολ φάουλ έφερε το ματς στον πόντο (101-100) σε λιγότερο από ενάμισι λεπτό. Ο Ντόντσιτς έκανε λάθος κι οι Κλίπερς είχαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα.

Ο Τέρανς Μαν βιάστηκε, όμως, έδωσε μία πάσα στον Μπατούμ που αστόχησε από κοντά και ο Χάρνταγουεϊ με δύο βολές έκανε το 103-100, οκτώ δεύτερα πριν το συναρπαστικό φινάλε. Ο Λέοναρντ πήρε την προσπάθεια (επίσης κάπως βιαστικά) από τη γωνία για να ισοφαρίσει, αστόχησε και το τρίτο μπρέικ των Μαβς ήταν γεγονός!

Είναι το πέμπτο παιχνίδι που δεν κερδίζει ο γηπεδούχος, κάτι που έχει να συμβεί από το 1995 και η μόλις τρίτη σειρά στην ιστορία των πλέι οφ που γίνεται κάτι ανάλογο!

Πηγή: eurohoops.net