HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΠΡΑΣΙΝΟ το ''αιώνιο'' σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα!

ΠΡΑΣΙΝΟ το ”αιώνιο” σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα!

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια με 2-1 στο αιώνιο ντέρμπι κόντρα στο ΑΠΟΕΛ σε ένα παιχνίδι που τα είχα ”όλα”!

Το μάτς:

Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα, χαμένο πέναλτι, δύο αποβολές και τρία γκολ.

Στο 5′ το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανάλαβε ο Εφραίμ και έστειλε την μπάλα άουτ!

Πέντε λεπτά αργότερα η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ο Μπεζούς πέρασε στον Κακουλλή και ο Κύπριος φορ πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

thumbnail preview 7 2

Στο 13′ το ΑΠΟΕΛ έχασε ευκαιρία με τον Ντβάλι. Ο Γεωργιανός μετά από κόρνερ του Εφραίμ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Εννιά λεπτά αργότερα η Ομόνοια έμεινε με 10′ λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Μπασιρού!

Τι κι αν έπαιζε με 10 η Ομόνοια, στο 38′ μετά από γύρισμα του Κακουλλή, ο Σίμιτς έκανε το 2-0 αφού αδράνησε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ

thumbnail preview 8 2

Στο 43′ το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ!

thumbnail preview 9 1

Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Ντάλσιο αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα και έτσι έμειναν και οι ”γαλαζοκίτρινοι” με 10!

Β’ μέρος:

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα στο πρώτο 15λεπτο του.

Μαλίστα στο 60′ το ΑΠΟΕΛ έμεινε με 9′ αφού ο Τσεπάκ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εφτά λεπτά αργότερα έμεινε και η Ομόνοια με 9′ αφού δέχθηκε κόκκινη κάρτα ο Σίμιτς γι αγκωνιά στον Μαρκίνιος!

Στο 81′ το ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία με Φετφατζίδη.  Έγινε κάτοχος μέσα στη περιοχή, γύρισε το κορμί του και εκτέλεσε με την μπάλα να περνά άουτ.

Εφτά λεπτά αργότερα ο Φαμπιάνο έκανε την επέμβαση σε σουτ του Σούσιτς και κράτησε το 2-1.

Η Ομόνοια κράτησε το υπερ της προβάδισμα μέχρι το τέλος και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο (Λέζιακς 85′), Σεμέδο (Ζαχαρίου 85′), Κακουλής (Ανσαριφάρντ 75′), Μπασιρού, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος (Κασάμα 85′), Μίλετις, Μπέζους (Χαραλάμπους 27′)

Οι επιλογές στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Λοίζου, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρτ, Ζαχαρίου, Αντρέου, Χαραλάμπους, Παντελή

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (Κβιλιτάια 43′), Ντβάλι, Ζέφτε (Μαρκίνιος 55′), Εφραίμ (Φαουάζ 46′), Τσεπάκ, Σούσιτς, Τομανέ (Φετφατζίδης 78′), Σαρφό, Ντογκαλά (Θεοδώρου 78′), Ντάλσιο

Στον πάγκο: Xριστοδούλου, Καραμανώλης, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Βρόντης

Διαιτητής: Aureliano Gianluca
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος