”Πράσινο” το ”Αιώνιο” με Σίμιτς!

Με ”χρυσό” σκόρερ τον Σίμιτς στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια κατάφερε να κερδίσει το ΑΠΟΕΛ και να πάρει το ”Αιώνιο” κλειδώνοντας την ίδια στιγμή το Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το μάτς:

Στο 7′ ένα σου του Εφραίμ κόντραρε στον Σαρφό και πέρασε άουτ.

Στο επόμενο 20λεπτο το ΑΠΟΕΛ έβαζε πίεση στην Ομόνοια χωρίς όμως να βρίσκει την μεγάλη ευκαιρία.

Στο 30′ το ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία! Αρχικά ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια άουτ!

Στο 44′ ο Κούσουλος από μακριά έστειλε την μπάλα άουτ.

Γενικά μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο με μοναδική μεγάλη ευκαιρία την διπλή του Κβιλιτάια οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο 51′ η Ομόνοια έχασε διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα το σουτ του Σεμέδο και στην συνέχεια το σουτ του ιδίου πέρασε έξω.

Στο 56′ ο Κοσταντίνοφ έκανε την προβολή, ο Ουζόχο όμως δεν ανησύχησε.

Δεκατρία λεπτά μετά η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ! Ο Σεμέδο έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Μπέλετς και ο Σίμιτς που ακολούθησε την φάση έκανε το 1-0!

Στο 83′ η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0! Ο Σεμέδο έκανε το γύρισιαμ, ο Αλιολυμ το τελείωμα αλλά έστειλε την μπάλα άουτ!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι έτσι η Ομόνοια πήρε την μεγάλη νίκη.