HomeSliderΠολύτιμος βαθμός για την ΠΑΕΕΚ

Πολύτιμος βαθμός για την ΠΑΕΕΚ

Ύψωσε ανάστημα και στον Άρη, η ΠΑΕΕΚ η οποία έφυγε χθες βράδυ από το Τσίρειο στάδιο με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στον πρώτο αγώνα της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η προσφυγική ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή αμυντικά και στην μοναδική ουσιαστική ευκαιρία που δημιούργησε κατάφερε να σκοράρει με τον Καπαρτή. Ο Άρης που είχε την κατοχή της μπάλας σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ήταν ανούσιος αφού ήταν λιγοστές οι ευκαιρίες που δημιούργησε. Κατάφερε όμως να σκοράρει με τον Σικόρσκι και αν μη τι άλλο απέφυγε την ήττα.

Κακό το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες και το οποίο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Ο Άρης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο να πετύχει όσο πιο γρήγορα γίνεται το τέρμα και μόλις στο 10’ δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, κατάφερε να ξεπεράσει τον τερματοφύλακα Πρόσεκ, έκανε το σουτ αλλά έκοψε στην γραμμή την μπάλα ο Κούρος.

Αυτή η φάση δεν προδίκαζε ότι στη συνέχεια θα είχαμε το απόλυτο μηδέν. Ο Άρης κρατούσε την μπάλα αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει οποιαδήποτε ευκαιρία. Από την άλλη η ΠΑΕΕΚ ήταν ξεκάθαρο από την αρχή ότι θα πρόσεχε κυρίως τα νώτα της για να μπορέσει να πάρει ότι καλύτερο μπορούσε από τον αγώνα.

Μάλιστα τα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο καθώς κράτησε μακριά από την εστία της τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων. Η προσφυγική ομάδα ήταν άψογη στα αμυντικά της καθήκοντα, την ίδια ώρα που ο Άρης ίσως να έκανε την χειρότερη του φετινή εμφάνιση.

Στο β’ ημίχρονο ο Άρης αντιλαμβανόμενος ότι θα έπρεπε να ανεβάσει στροφές για να φτάσει στο τέρμα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με περισσότερη διάθεση, αλλά μέχρι εκεί. Γιατί η ΠΑΕΕΚ στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε, βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Ο Άρης αφού έριξε το βάρος του στην επίθεση άφησε κενά στην άμυνα του και τα αξιοποίησε κατάλληλα ο Καπαρτής. Ο επιθετικός της ΠΑΕΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση και εκτός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, με τον τερματοφύλακα Άλβες να μην αποκρούει όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίκτυα.

Το τέρμα επηρέασε τον Άρη που δεν μπορούσε για αρκετό χρονικό διάστημα να απειλήσει, με την ΠΑΕΕΚ την ίδια ώρα να συνεχίσει να αμύνεται μαζικά. Τελικά η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Συγκεκριμένα στο 76’ μετά από σέντρα που έγινε στην περιοχή ο Έσελινγκ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με το κεφάλι την έστειλε στον Σικόρσκι ο οποίος με γυριστό από πολύ κοντά την έστειλε στα δίκτυα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR καθώς ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ αλλά το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Ο Άρης προσπάθησε στο 85’ να κάνει την ανατροπή αλλά η κεφαλιά που έκανε ο Στεπίνσκι δεν ανησύχησε τον Πρόσεκ.