HomeSlider«Πνίγηκε» στο άγχος του ο Απόλλωνας

«Πνίγηκε» στο άγχος του ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας ήταν ασυνεπής στο κρίσιμο ραντεβού με τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι έδωσε άλλο ένα δείγμα της φετινής της δυναμικότητας, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Τσίρειο και ο τίτλος κρίθηκε πρόωρα, μετά τη νίκη της Ομόνοιας επί της ΑΕΚ (1-0).

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο γήπεδο και έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να ανοίξουν διαδρόμους για να απειλήσουν, ενώ οι «μαυροπράσινοι» ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους. Μετά το πρώτο τέταρτο οι καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες διαδέχονταν η μία την άλλη, με το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη να απειλεί δύο φορές σε ένα τρίλεπτο (15’-17’) με τους Κυριάκου, Γκεριέ και τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλι (20’) και ένα καλό πλην άστοχο σουτ του Μάντζη με τον Γιοβάνοβιτς εκτός θέσης (24’).

Η πιο κλασική ευκαιρία του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 34’, με πρωταγωνιστή τον Σάλι, ο οποίος αρχικά είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να απογειώνεται στο σουτ του και στη συνέχεια έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Η λεμεσιανή ομάδα ενέτεινε τις προσπάθειες της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και στο 38’ ο Νταμπό έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ, όμως υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ, αφού η φάση εξετάστηκε και από το VAR. Ακολούθως ο Αγριμάκης πραγματοποίησε δύο σωτήριες επεμβάσεις σε ισάριθμα σουτ του Μπίσεσβαρ (40’, 45’).

Στην επανάληψη ο αγώνας έγινε θρίλερ. Ο Πίττας έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με την είσοδο του στο γήπεδο (46’), όμως ο Ολυμπιακός «απάντησε» άμεσα με κεφαλιά του Μάντζη (51’). Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην με το γκολ του Ζαχαρίου για το 2-1 στο 69ο λεπτό. Η φάση ελέχθηκε από το VAR, που έδειξε ότι ο σκόρερ έφυγε πίσω από τη μεσαία γραμμή στην πάσα του Σάλι. Στη συνέχεια οι «γαλάζιοι» έριξαν όλες τις δυνάμεις τους στην επίθεση και το γκολ του Γκεριέ με όμορφο γυριστό σουτ στο 89’ έβαλε ξανά φωτιά στο παιχνίδι. Η ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων δεν απέφερε καρπούς και το σφύριγμα της λήξης από τον Πολωνό Μαρτσίνιακ σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα.

Ταυτότητα του αγώνα

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Γκέριε, Γιούστε, Κατελάρης, Κυριάκου (76’ Σαγκέτι), Ντένιτς, Ματέι (61’ Γιαννιώτας), Ψύχας (46’ Πίττας), Μπίσεσβαρ, Νταμπό (76’ Μπένσχοπ).

Ολυμπιακός: Αγριμάκης, Ψάλτης, Σάλι (76’ Κα), Μάντζης (82’ Κοστόφ), Σαντάνα, Μανρίκε, Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι, Χάνι (46’ Ζαχαρίου), Χαραλάμπους (46’ Γαρουφαλλιάς).

Σκόρερ: 46’ Πίττας, 89’ Γκεριέ/ 51’ Μάντζης, 69’ Ζαχαρίου

Κίτρινες: Γκεριέ, Σαγκέτι, Μπίσεσβαρ/ Σαντάνα, Μανρίκε, Ψάλτης

Κόκκινες:

Διαιτητές: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Μιχάλης Σωτηρίου, Παύλος Γεωργίου), 4ος διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους, VAR: Μούσιαλ Τόμας Άνταμ, AVAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή.