HomeSliderΠιστή ξανά στο ραντεβού η Ομόνοια

Πιστή ξανά στο ραντεβού η Ομόνοια

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Ομόνοια σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Έμεινε με τον Άρη στο 0-0 στον επαναληπτικό αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ και έχοντας το υπέρ της 3-0 του πρώτου αγώνα θα βρεθεί για τρίτη συνεχή χρονιά στον τελικό, έχοντας μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσει το τρόπαιο. Ο αγώνας δεν ήταν ιδιαίτερα καλός αφού ήταν λιγοστές οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν.

Ο Άρης είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς να μπορέσει να απειλήσει την Ομόνοια. Στον αντίποδα οι «πράσινοι» έδειχναν ότι είχαν περισσότερες πιθανότητες να φτάσουν στο τέρμα, αφού φαινόταν καθαρά στον αγωνιστικό χώρο ότι δεν είχαν κανένα ίχνος άγχους. Έτσι και αλλιώς το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (3-0) της έδινε το δικαίωμα να είναι άνετη στον αγωνιστικό χώρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να δημιουργεί στο 4′ την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Κακουλλή μέσα στην περιοχή να κάνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα έξω. Ο Άρης στο 13′ έκανε την μοναδική του φάση στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Μπράουν έξω από την περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά μακριά από την εστία του Ουζόχο.

Η καλύτερη φάση δημιουργήθηκε για τους γηπεδούχος στο 27′ με πρωταγωνιστή τον Κακουλλή. Μετά από μακρινή μπαλιά του Παναγιώτου, ο Κύπριος διεθνής επιθετικός έφυγε ταχύτατα πίσω από την μεσαία γραμμή, βρέθηκε απέναντι στον Βανά Άλβες τον οποίο ξεπέρασε και στην συνέχεια έκανε το πλασέ με τον Μάτισικ να διώχνει την μπάλα προ της γραμμής. Τρία λεπτά αργότερα ο Σεμέδο έδωσε την κάθετη μπαλιά προς τον Κακουλλή ο οποίος από πλάγια στην περιοχή έκανε εντελώς άστοχο σουτ.

Ο Άρης όπως γράψαμε και πιο πάνω, απλά είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς να μπορέσει να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη ο Άρης ήταν πιο διεκδικητικός και δημιούργησε περισσότερες φάσεις σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο χωρίς ωστόσο να μπορέσει να φτάσει στο τέρμα. Η Ομόνοια από πλευράς της ήταν εμφανές ότι πρόσεχε την άμυνα της έτσι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει οποιαδήποτε ευκαιρία.

Ο Άρης έφτιαξε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 50′ με τον Γκομίς που επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά έξω. Ο Άρης συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, γυρόφερνε την εστία των γηπεδούχων αλλά δεν μπορούσε να είναι ουσιαστικός γιατί και η άμυνα της Ομόνοιας είχε πάντα την δυνατότητα να σταματάει την οποιαδήποτε απειλή πήγαινε να δημιουργηθεί.

Η επόμενη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 65′ και πάλι με τον Γκομίς να είναι ο πρωταγωνιστής. Έγινε η σέντρα στην περιοχή με τον Ουζόχο να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να μαζέψει την μπάλα η οποία έφτασε στον παίκτη του Άρη που έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας κατάφερε να κάνει την απόκρουση.

Επόμενη ευκαιρία και πάλι καταγράφηκε για τον Άρη στο 80′ με τον Γκομίς που έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Ομόνοια: Ουζόχο, Μίλετις, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου (86′ Μάθιους), Σιπριάνο, Κούσουλος, Μπασιρού, Χάμπος (75′ Χαμάς), Σεμέδο (65′ Σίμιτς), Αλιούμ (86′ Στεπίνσκι), Κακουλλής (65′ Μπάκιτς)

Άρης: Βανά, Γιαγκό (83′ Σανέ), Μάτισικ (46′ Μουσούντα), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Μπράουν, Νίκολιτς (76′ Σεμέδο), Μπένκγτσον, Μαγιαμπέλα (46′ Μοντνόρ), Γκομίς, Κοκόριν (64′ Σπόλιαριτς)

Κίτρινες: Ουζόχο, Κούσουλος / Μάτισικ, Ουρόσεβιτς