HomeΔΙΕΘΝΗΠήρε βαθμό και λέει… ευχαριστώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πήρε βαθμό και λέει… ευχαριστώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Κάποια στιγμή θα ερχόταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια για τον Ραλφ Ράνγκνικ στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τελικά αυτή προέκυψε στην έδρα της Νιούκαστλ, μένοντας στο 1-1.

Μπορεί το σκορ να μην ικανοποιεί τους «κόκκινους διαβόλους», αλλά βάσει εικόνας της αναμέτρησης οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν μπορούν να έχουν παράπονο, αφού οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ματς και επιπλέον είχαν τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να πάρουν το τρίποντο.

Με αυτό το αποτέλεσμα και ενώ έχει δύο ματς λιγότερα από την 4η Άρσεναλ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι 7 βαθμούς πίσω από την τετράδα και η υπόθεση Champions League της νέας περιόδου όλο και δυσκολεύει.

Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση, η Νιούκαστλ μπήκε πεισμωμένη κι αυτό φάνηκε μόλις στο 7’, όταν ο Σεντ-Μαξιμέν έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας έπειτα από την πολύ σωστή πίεση των γηπεδούχων και με ένα πλασέ μέσα από την περιοχή, κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νιούκαστλ κατάφερε με σχετική ευκολία να κρατήσει το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο μέρος και ειδικότερα όσο περνούσε η ώρα ήταν εμφανές ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με «όπλο» τη μεσοεπιθετική ποιότητα πατούσε πιο εύκολα περιοχή.

Σε μία από αυτές τις περιπτώσεις και συγκεκριμένα στο 71’ ο Καβάνι που είχε περάσει στο ημίχρονο ως αλλαγή, εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία της άμυνας και από κοντά έγραψε το 1-1. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντε Χέα, που κράτησε τον βαθμό για την ομάδα του, με αποκορύφωμα την εξαιρετική επέμβασή του στο σουτ του Αλμιρόν.