HomeSliderΠήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας και αύξησε την διαφορά !

Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας και αύξησε την διαφορά !

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της Λεμεσού απέναντι στην ΑΕΛ, ο Απόλλωνας, ο οποίος έκανε το 4/4, έφτασε στους 12 πόντους, 5 περισσότερους από τον δεύτερο Άρη.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα ήταν πιο επικίνδυνος αλλά στην συνέχεια η ΑΕΛ βρήκε τα πατήματά της, ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα ήταν ανα διαστήματα πιο επικίνδυνη, έχοντας και δοκάρι με τον Πελέ.

Ωστόσο, στο 40′ η ομάδα του Κέρκεζ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κεραυνού κάτι το οποίο προφανώς της στοίχησε.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα και και στο 53′ πέτυχε το 0-1 με τον Ίλιεφ.

Η ΑΕΛ προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά λόγω και του γεγονότος ότι ήταν με παίκτη λιγότερο δεν ήταν τόσο απειλητική όσο θα ήθελε.

Ο Απόλλωνας από την άλλη έψαχνε και αυτός το γκολ για να ”καθαρίσει” το παιχνίδι κάτι το οποίο ούτε αυτός πέτυχε.

Στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, η ΑΕΛ προσπάθησε για τον βαθμό της ισοπαλίας, είχε μάλιστα και δοκάρι με τον Έουλερ στο 84′, ωστόσο το 1-0 υπέρ του Απόλλωνα ήταν και το τελικό σκορ

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Κεραυνός, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (55′ Σωτηρίου), Τόρες (71′ Τσάβες), Ριέρα, Πελέ (58′ Έουλερ), Τσέποβιτς (44′ Βοζίνια).

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Χαμάς (61′ Αλεσάμι), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Φιλιώτης (73′ Χάμπος), Ίλιεφ (73′ Μαυρίας), Κολ, Ζράντι, Πίττας, Νταμπό, Γιάνγκα.

Κίτρινες: Ριστέφσκι / Χαμάς, Φιλιώτης, Κατελάρης

Κόκκινες: Κεραυνός

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

VAR: Fernandes Ferreira Vitor Jorge