HomeApp Push NotificationΠήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ με... Άλτμαν !

Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ με… Άλτμαν !

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στην ΑΡΕΝΑ στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Άλτμαν στο 65΄.

Στο πρώτο μέρος και πριν την συμπλήρωση 15 λεπτών του αγωνα, ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον Κωνσταντίνο Φωτίου για ένα φάουλ υπέρ της ΑΕΛ το οποίο δεν σφύριξε ο Κύπριος διαιητής αλλά υποδείχθηκε από τον βοηθό.

Ο Κωνσταντίνος Φωτίου του έδειξε την κίτρινη κάρτα για την διαμαρτυρία και στην συνέχεια, αφού ο κ. Γιανέφσκι συνέχισε να διαμαρτύρεται, του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα και για το επόμενο 20λεπτο το παιχνίδι δεν είχε κάποια μεγάλη ευκαιρία με τις δύο ομάδες να ”ψάχνονται”.

Στο 35′ ωστόσο, η ΑΕΚ σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο και κεφαλιά του Ράφα Λόπες ωστόσο η φάση ελέγχθηκε από το ΒΑΡ για οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε  με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν πιο κινητική από την ΑΕΛ δημιούργησ εκάποιες προϋποθέσεις αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία.

Το ίδιο και για την ΑΕΛ η οποία στα πρώτα 20 λεπτά του Β’ Μέρους δεν δημιούργησε κάποια κλασσική ευκαιρία.

Η ροή του αγώνα άλλαξε στο 65΄όταν η ΑΕΚ κατάφερε να βρει δίκτυα και να πάρει το προβάδισμα.  Ο Άλτμαν μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μούριελ στην κλειστή του γωνία (η μπάλα ”βρήκε” πρώτα στο πόδι του Τεσέιρα).

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και πήρε εν τέλει μια σπουδαία νίκη.

Ταυτότητα αγώνα:

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Λόπες (46΄ Ρόμο), Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο, Άλτμαν (84΄ Κάσας), Ασάντε (60΄ Τρισκόφσκι)

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεσέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (73΄ Νταβόρ), Μπεραχίνο, Σάντος, Μακρής (55΄ Κάσα), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (87΄ Φραντζής), Σις (73΄ Παπαφώτης)

Στον πάγκο: Φερνάντες, Κυριάκου, Παντελή, Ανδρέου, Φιλίποβιτς, Πάβλοβιτς, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα.

Κίτρινες: Πονς, Άλτμαν /Τσιμπόλα, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Μπάστο

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος