HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΚΠετρολίνα ΑΕΚ: Εντός έδρας ήττα από την Τόφας Μπρούρσα

Πετρολίνα ΑΕΚ: Εντός έδρας ήττα από την Τόφας Μπρούρσα

Την δεύτερη ήττα της στο FIBA Europe Cup Ανδρών δέχθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ, χάνοντας στο Κίτιον με 96-69 από την Τόφας Μπρούρσα, για τη δεύτερη αγωνιστική του α’ ομίλου της διοργάνωσης.

Για την ομάδα της Λάρνακας τρεις καλαθοσφαιριστές πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρόκειται για τους Αmir Bell (16), Jesse Hunt (13) και Askam Nottage (12).

Στην επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Λάρνακας θα φιλοξενήσει στην έδρα της την άλλη κυπριακή ομάδα του ομίλου, τον Κεραυνό, την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου.

Στον σημερινό αγώνα, η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε στον αγώνα πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι με τον Nottage στα πρώτα δευτερόλεπτα, με τους φιλοξενουμένους στη συνέχεια να φτιάχνουν σερί οκτώ πόντων και δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη με τη βολή του Trifunovic ήταν έξι πόντους μπροστά (2-8), ενώ στο 6′ με δυο βολές του Reed είχε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό (9-19). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι απ από τον Bell για τους «κιτρινοπράσινους» (20-27).

Στο 11’ μετά από τρίποντο του Bell η διαφορά ήταν στους πέντε (23-28), με την τουρκική ομάδα να βρίσκεται ξανά μπροστά με διψήφιο αριθμό (25-38) στο 13′ μετά το δίποντο του Reed, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις δυο ομάδες χώριζαν 16 πόντοι (36-52).

H Τόφας Μπρούρσα πέτυχε να διατηρήσει τη διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα και στο δεύτερο ημίχρονο, με το τρίτο δεκάλεπτο να την βρίσκει να προηγείται με 19 πόντους (56-75), ενώ στο φινάλε του αγώνα η απόσταση ήταν στους 27 πόντους (69-96).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 36-52, 56-75, 69-96