HomeSliderΠέταγε φωτιές η Τότεναμ, λύγισε τη Νότιγχαμ η Νιούκαστλ!

Πέταγε φωτιές η Τότεναμ, λύγισε τη Νότιγχαμ η Νιούκαστλ!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για την Τότεναμ! Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έκανε επιβλητική εμφάνιση και επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Σαουθάμπτον, κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στην Premier League.

Αντιθέτως, η Νότιγχαμ Φόρεστ στην επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία γνώρισε την ήττα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» από τη Νιούκαστλ με 2-0, ενώ η νεοφώτιστη Μπόρνμουθ επικράτησε με το ίδιο σκορ της Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ. Ιδανικό ξεκίνημα και για τη Λιντς που… τούμπαρε την Γουλβς (2-1), η οποία είχε προηγηθεί με γκολάρα του Ποντένσε.

Στο Λονδίνο, η Τότεναμ μπορεί να βρέθηκε νωρίς με την πλάτη στον τοίχο αλλά δεν… μάσησε. Διότι μόλις στο 12’ ο Τζενεπό έφτιαξε το 1-0 στον Γουόρντ-Πράουζ, αλλά οι «σπερς» απάντησαν άμεσα και σε ένα δεκάλεπτο τα έφεραν όλα… τούμπα. Πρώτα με γκολ του Σεσενιόν στο 21’ και δέκα λεπτά αργότερα με τέρμα του Ντάιερ για την ανατροπή και το 2-1 του ημιχρόνου!

Φουριόζα μπήκε η ομάδα του Αντόνιο Κόντε και στο δεύτερο μέρος, με τον Σαλισού στο 61’ να σκοράρει άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-1, με τον Κουλουσέφσκι δύο λεπτά αργότερα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Με το δεξί μπήκε στη νέα σεζόν και η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε 2-0 της Νότιγχαμ. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, ήταν ανώτεροι και έφτιαχναν φάσεις αλλά χωρίς να τις μετουσιώσουν σε γκολ απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Φόρεστ. Η πίεση της Νιούκαστλ απέδωσε, εν τέλει, καρπούς αφού ο Σερ στο 58’ με τρελή σουτάρα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χέντερσον για το 1-0. Και είκοσι λεπτά αργότερα, ο Γουίλσον μετά την ασίστ του Ζοέλιντον διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Σούπερ εκκίνηση και για τη νεοφώτιστη Μπόρνμουθ που λύγισε με 2-0 την Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ! Ο Λέρμα μόλις στο 3’ έβαλε μπροστά στο σκορ τα «κεράσια», ενώ ο Μουρ στο 80’ έγραψε το 2-0, που παρέμεινε ως το φινάλε.

Τέλος, σπουδαία νίκη πήρε η Λιντς που… τούμπαρε την Γουλβς (2-1) και έκανε ποδαρικό με το δεξί. Ο Ποντένσε με ωραίο σουτ στην κίνηση είχε δώσει προβάδισμα στους «λύκους» στο 6ο λεπτό, αλλά ο Ροντρίγκο νίκησε τον Σα στην κλειστή του γωνία και ισοφάρισε στο 24’ σε 1-1. Ο Αΐτ Νούρι στο 74’ με αυτογκόλ… χάλασε την ομάδα του και «έφτιαξε» τους γηπεδούχους για να πάρουν το τρίποντο στην πρεμιέρα.