HomeΔΙΕΘΝΗΑγγλίαΠέρασμα Σαουθάμπτον από Μπέρμινγχαμ

Πέρασμα Σαουθάμπτον από Μπέρμινγχαμ

Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε η Σαουθάμπτον, με επιβλητικό πέρασμα από το Μπέρμινγχαμ.

Εκεί επιβλήθηκε με σκορ 4-3 της Άστον Βίλα και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια του αγγλικού πρωταθλήματος (έχει επίσης και μια ισοπαλία).

Οι Άγιοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-0, ωστόσο οι γηπεδούχοι, έγιναν επικίνδυνοι στο φινάλε του ματς, μειώνοντας στο τελικό 4-3.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τους γηπεδούχους, καθώς κινδύνευσαν να βρεθούν πίσω στο σκορ από το τρίτο μόλις λεπτό, όταν ο Κόνσα πέτυχε αυτογκόλ. Ωστόσο, το τέρμα δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ που είχε προηγηθεί.

Τελικά, οι «άγιοι» άνοιξαν το σκορ στο 20’, με κεφαλιά του Βέστεργκαρντ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ Πράους.

Ο τελευταίος έμελλε να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, αφού με δύο αριστουργηματικές απευθείας εκτελέσεις φάουλ εκτόξευσε το σκορ σε 3-0.

Η Σαουθάμπτον έκανε το 4-0 στο 58’ με τον Ινγκς, ωστόσο από κει και πέρα ήρθε η σειρά της Άστον Βίλα να αντιδράσει.

O Μινγκς στο 62’ μείωσε με κεφαλιά, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουάτκινς μείωσε σε 4-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γρίλις στρίμωξε ακόμα περισσότερο την Σαουθάμπτον, όμως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή «σφράγισε» τη νίκη, που θα μπορούσε να είχε πάρει πολύ πιο άνετα.