HomeSliderΠεν(ΑΛΤ) στην ΑΕΚ από την ΠΑΕΕΚ!

Πεν(ΑΛΤ) στην ΑΕΚ από την ΠΑΕΕΚ!

Η ΠΑΕΕΚ άναψε… κόκκινο στην ΑΕΚ καθώς την υποχρέωσε σε ισοπαλία 2-2 στο Μακάρειο, μετά από θρίλερ στα τελευταία λεπτά. Το σκορ διαμορφώθηκε με τρία πέναλτι, εκ των οποίων το τελευταίο στην εκπνοή του χρόνου καθυστερήσεων που υπέδειξε ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου. Όλες οι φάσεις εξετάστηκαν από το VAR, που επικύρωσε τις αποφάσεις του διαιτητή.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Νταβίντ Καταλά έπεσε στη 2η θέση καθώς έχει 32 βαθμούς, ενώ επικεφαλής είναι ο Άρης (33). Το συγκρότημα του Μάκη Σεργίδη παρέμεινε στην 11η θέση και έκανε 13 τους βαθμούς του.

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη έγιναν όλα σε λιγότερο από μισή ώρα. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σουτ του Ροσάλες (68’), όμως η ομάδα της Κερύνειας ισοφάρισε με πέναλτι του Μπάμπιτς (81’), που καταλογίστηκε για χέρι του Άμπραχαμ.

Στο 87’ ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να κερδίσουν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δημητρίου στον Τιάγκο και ο Τρισκόφσκι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ (90’).

Στο 96’ η ΠΑΕΕΚ κέρδισε πέναλτι για φάουλ του Τόμοβιτς στον Καπαρτή και ο «παθών» με ψύχραιμη εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Δημητρίου, Ομπανόρ, Σουμαόρο, Κούρος, Τίμερμανς (73’ Καπαρτής), Αριστοτέλους, Νάντο (58’ Μιλτς), Φραγκέσκου, Ενόχ (73’ Βαρέλα), Μπάμπιτς (86’ Νεοφύτου).

ΑΕΚ: Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς (84’ Εγγλέζου), Τόμοβιτς, Γκαρσία, Άμπραχαμ, Μάμας (67’ Τιάγκο), Γκιούρτσο, Εσπινόσα, Ακοράν (58’ Ρόμο), Τρισκόφσκι.

Σκόρερ: 81’ πεν. Μπάμπιτς, 90’+6 πεν. Καπαρτής/ 68’ Ροσάλες, 90’ πεν. Τρισκόφσκι

Κίτρινες: Καπαρτής/ Γκαρσία, Τόμοβιτς

Κόκκινες:

Διαιτητές: Βασίλης Δημητρίου (Ιωάννης Λαζάρου, Ανδρέας Τουμάζου), VAR: Γιώργος Νικλάου, AVAR: Νίκος Εγγλέζου.