HomeΔΙΕΘΝΗΑγγλίαΠάρτι της Μπράιτον μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ»

Πάρτι της Μπράιτον μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ»

Σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Νιούκαστλ πήρε η Μπράιτον, νικώντας με 3-0 και μάλιστα με άνεση.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λάμπτεϊ κέρδισε πέναλτι από τον Σεν Μαξιμέν και ο Μοπέι άνοιξε το σκορ για την Μπράιτον ενώ στο 7’ ο Γάλλος έκανε και το 90-2 με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Τροσάρ από δεξιά.

Στο 13’ και στο 16’ ο Λαμπτεϊ είχε δύο καλά σουτ που έφυγαν έξω και στο 21’ η Νιούκαστλ απείλησε με τον Γουίλσον ενώ στο 44’ ο Ντάρλοου είπε όχι σε σουτ του Μπισουμά. Στο 45+4’ ο Ντάρλοου έδιωξε και το σουτ του Λάμπτεϊ.

Στο 63ο λεπτό ο Αλμιρόν σέντραρε από αριστερά αλλά ο Γουίλσον σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής ενώ στο 68’ ο Κόνολι πλάσαρε το δοκάρι σε μια φάση που δε μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Ωστόσο 71’ ο Τροσάρ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Ντάρλοου και στο 84’ ο Κόνολι με φοβερό παλσέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 0-3.

Στο 89ο λεπτό ο Μπισουμά αποβλήθηκα καθώς σήκωσε ψηλά το πόδι και χτύπησε στο πρόσωπο τον Λιούςι με τον Φρεντ να τον αποβάλλει.

Στο 90+2’ το σουτ του Τζαχανμπάκς κόντραρε σε σώματα και στο 90+3’ το πλασέ του Μοπέ πέρασε λίγο έξω.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντάρλοου, Φερνάντες, Λασέλς, Μανκίγιο, Λιούις, Σέλβεϊ (72’ Ζοέλιντον), Χέντρικ, Χέιντεν, Σεν Μαξιμέν (33’ Φρέιζερ), Κάρολ (46’ Αλμιρόν), Γουίλσον

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Γουέμπστερ, Ντανκ, Λάμπτεϊ (58’ Mπερν), Μπισουμά, Γουάιτ, Μαρτς (78’ Λαλάνα), Τροσάρ, Μοπέ, Κόνολι (90’ Τζαχανμπάκς), Αλθάτε