HomeApp Push NotificationΠαλικαρίσια πρόκριση!

Παλικαρίσια πρόκριση!

Παλικαρίσια πρόκριση πήρε η ΑΕΚ! Η ομάδα της Λάρνακας εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Παρτίζαν στο στάδιο «Παρτίζαν» του Βελιγραδίου στον επαναληπτικό αγώνα για τον Γ’ προκριματικό γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Έτσι, σε συνδυασμό με τη νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν την πρόκριση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Ντνίπρο στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Σλοβακία λόγω του πολέμου στην Ουκρανία στις 18 Αυγούστου και ο επαναληπτικός στο «ΑΕΚ ARENA» στις 25 του ίδιου μήνα. Να θυμίσουμε ότι ήδη η ΑΕΚ έχει εξασφαλισμένη την είσοδο στους ομίλους του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ σε περίπτωση που αποκλειστεί από τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Παρτίζαν κατάφερε να ανοίξει όμως το σκορ στην πρώτη της καλή στιγμή στον αγώνα στο 24’. Συγκεκριμένα, μετά από κάθετη μπαλιά του Ντιαμπατέ, ο Γκόμες έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους! Ο Άλτμαν από καλή θέση στο 40’ έκανε το σουτ, αλλά πέρασε έξω. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Παρτίζαν να προηγείται με 1-0.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και πίεσε για την ισοφάριση. Η κεφαλιά του Ράφα Λόπες στο 48’ πέρασε έξω. Τελικά η ομάδα της Λάρνακας έφερε το ματς στα ίσα στο 51’ με σέντρα – σουτ του Γκιούρτσο!

Άμεση ήταν η απάντηση της Παρτίζαν στο γκολ που δέχτηκε, καθώς δύο λεπτά αργότερα (54’) έκανε το 2-1! Μετά από μπαλιά του Ντιμαπατέ, ο Γκόμες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Το σουτ του Νάτχο στο 55’ ανάγκασε τον Πίριτς να διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 στο 57’. Ο Φαράζ, πέρασε εντυπωσιακά τρεις αντιπάλους και με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 2-2! Στο 63’ ο  Άλτμαν από κοντά έκανε το πλασέ, αλλά ο Πόποβιτς πρόλαβε και έδιωξε. Το σουτ του Γκόμες στο 65’ κατέληξε στην αγκαλιά του Πίριτς. Ο Λέντες στο 73’ έκανε το σουτ, αλλά ο Πόποβιτς μπλόκαρε. Ο Μένιγκ στο 76’ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Ο Πίριτς απέκρουσε το σουτ του Λούτοβατς.

Παρτίζαν: Πόποβιτς, Φιλίποβιτς, Βούγιατσιτς, Μάρκοβιτς, Ουρόσεβιτς, Φέισα, Αντράντε, Ντιαμπατέ, Νάτχο (64’ Γιόβιτς), Μένιγκ (79’ Λούτοβατς), Γκόμες (84’ Μπαζντάρ).

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου (66’ Κάσας), Όιερ, Λέντες, Φαράζ, Άλτμαν (79’ Μάμας), Γκιούρτσο (66’ Γκάμα), Ράφα Λόπες (79’ Ολατούντζι).

Κίτρινη: Νάτχο, Μάρκοβιτς, Ουρόσεβιτς / Κάσας, Μάμας