HomeApp Push NotificationΠάλεψε, αλλά λύγισε η ΑΕΚ

Πάλεψε, αλλά λύγισε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κοίταξε τη Γουέστ Χαμ στα μάτια, πάλεψε, αλλά παρόλα αυτά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Οι Λαρνακείς έχασαν με 2-0 από τα «σφυριά» στην κατάμεστη «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ», στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχε ο Αντόνιο (36’, 45+2’).

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί την Πέμπτη, 16 Μαρτίου στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο στάδιο του Λονδίνου στις 22:00.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την ομάδα της Λάρνακας στο 19’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέδες, ο Ράφα Λόπες έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Λέδες ένα λεπτό αργότερα (20’).

Οι Λονδρέζοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 31’ με το σουτ του Λαντσίνι, το οποίο όμως κατέληξε έξω. Το σουτ του Μπενράμα από πλάγια θέση στο 32’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Πίριτς που μπλόκαρε.

Τελικά τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ στο 36’ με τον Αντόνιο. Συγκεκριμένα, μετά από μπαλιά του Μπενράμα, ο Τζαμαϊκανός διεθνής επιθετικός βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Οι Λονδρέζοι προσπάθησαν να απειλήσουν με το σουτ του Φορνάλς στο 45+1’ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρας έξω. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Αντόνιο έγραψε το 2-0 για τη Γουέστ Χαμ. Ο Ράις έδωσε την πάσα στον Τζαμαϊκανό επιθετικό, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 45+2’! Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0.

Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ άγγιξε το 3-0 στο 48’. Μετά από μπαλιά του Μπενράμα, ο Αντόνιο από κοντά έκανε το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι πριν απομακρυνθεί! Το σουτ του Μπενράμα στο 49’ κατέληξε έξω. Το σουτ του Νίκολιτς από μακριά κατέληξε στην αγκαλιά του Αρεόλα στο 63’ για την ΑΕΚ. Ο Αρεόλα μπλόκαρε την κεφαλιά του Φαράζ στο 71’. Το σουτ του Εγγλέζου, μετά από εκτέλεση κόρνερ κατέληξε έξω στο 76’. Ο Πίριτς είπε όχι στο σουτ του Πακετά στο 88’, ενώ ο Αρεόλα απέκρουσε το σουτ του Τρισκόφσκι στο 89’, ενώ στο 90+4’ το πλασέ του πέρασε έξω.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (59’ Φαράζ), Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Μάμας (59’ Άλτμαν), Λέδες, Όιερ, Ροσάλες (88’ Χριστοφόρου), Γιάκολις (77’ Τρισκόφσκι) Ράφα Λόπες (58’ Νίκολιτς).

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγες): Αρεολά, Κρέσγουελ, Άγκερντ, Ζουμά, Κέρερ, Ράις (60’ Σούτσεκ), Ντάουνς, Λαντσίνι (77’ Πακετά), Μπενράμα (60’ Μπόουεν), Φορνάλς (84’ Κορνέ), Αντόνιο (60’ Σκαμάκα)

Κίτρινη: / Ντάουνς, Κέρερ

Κόκκινη: /

Διαιτητής: Έσπεν Εσκάς (Γιαν Έρικ Ένγκαν, Ίσαακ Ελίας Μπάσεβκιν), 4ος διαιτητής: Κρίστοφερ Χάγκενες, VAR: Ρομπ Ντιέπερινκ, ΑVAR: Γερόεν Μάνσοτ.