HomeΟΜΑΔΕΣΠάφος F.C.Πάφος FC: Υπάρχουν και θετικά...

Πάφος FC: Υπάρχουν και θετικά…

Μπορεί η Πάφος FC να ηττήθηκε από το ΑΠΟΕΛ στο πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι για το Σούπερ Καπ και να έχασε τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν, ωστόσο από την εν λόγω αναμέτρηση υπάρχουν θετικά στοιχεία.

Το συγκρότημα του Χουάν Κάρλος Καρθέδο μπορεί να δέχτηκε γκολ πριν τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού και να έμεινε από το 12ο λεπτό με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω της αποβολής του Ντράγκομιρ, όμως τα γεγονότα αυτά δεν επηρέασαν ουσιαστικά το αγωνιστικό της πλάνο μέσα στο γήπεδο, αφού μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν ψηλά, ασκούσε πίεση και δημιουργούσε ευκαιρίες.

Το να μπορείς απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο και σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι να παρουσιάζεις μια τόσο επιθετικά (αλλά και αμυντικά) συγκροτημένη εικόνα είναι σαφέστατα ένα πολύ θετικό και ελπιδοφόρο στοιχείο. Όπως ακριβώς είναι και το ότι το κατάφερε παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε.

Σε μια άλλη εξέλιξη, οι «γαλάζιοι» οι οποίοι είχαν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα του Σούπερ Καπ, έστειλαν επιστολή στην ΚΟΠ μέσω της οποίας εξέφρασαν τα παράπονα αυτά και παράλληλα ζήτησαν και την κάθοδο ξένων διαιτητών.

Από κει και πέρα, άπαντες στις τάξεις της παφιακής ομάδας έχουν αφήσει πίσω τους τα του αγώνα της Τετάρτης και επικεντρώνονται απόλυτα στις προσεχείς αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Πιο συγκεκριμένα, την ερχόμενη Κυριακή θα φιλοξενήσουν στις 19:00 στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Άρη για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος σε ένα ντέρμπι… κορυφής από το οποίο θέλουν μόνο τη νίκη!