HomeSliderΠάφος FC: Με Ζάιρο και Τάνκοβιτς... έπιασε κορυφή !

Πάφος FC: Με Ζάιρο και Τάνκοβιτς… έπιασε κορυφή !

Η Πάφος επικράτησε με 2-0 της ΕΝΠ στο ”Τάσος Μάρκου” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 19η αγωνιστική στροφή του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Πάφος ξεκίνησε πιο δυνατά, έχοντας την κατοχή και προσπαθώντας να διασπάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων. Στο 10΄λεπτό μάλιστα είχε μεγάλη φάση με την κεφαλιά του Ζάιρο από κοντά την οποία έδιωξε δύσκολα ο Κόστιτς. Την πρώτη τηε ευκαιρία στον αγώνα κατέγραψε και η ΕΝΠ στο 19′ με το εκτός περιοχής σουτ του Κατσιαρή το οποίο μπλόκαρε ο Άντος.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 33′ να προηγηθούν με το σουτ του Κατσιαρή, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε αφού ο Γεβρέμοβιτς που συμμετείχε στην φάση. βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου η Πάφος κατάφερε να προηγηθεί όταν ο Κανέ έκανε το σουτ, ο Κόστιτς απόκρουσε, και Χέστατ με γύρισμα βρήκε τον Ζάιρο που με τακουνάκι έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και ειδικά στα πρώτα στάδια η ομάδα της ΕΝΠ μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας να βάλει από νωρίς πίεση για το 1-1 με την Πάφο να δίνει περισσότερη έμφαση στην διαχείρηση του υπέρ της αποτελέσματος.

Ακολούθως (και έπειτα από αλλαγές στην εντεκάδα της) η Πάφος FC ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο και έγινε πιο επιθετική χωρίς ωστόσο να κάνει την μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Κόστιτς.

Αυτό άλλαξε όταν στο 80′ και μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στο 87ο λεπτό μάλιστα η Πάφος κέρδισε και πέναλτι του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς που δεν λάθεψε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κoρσiα (56΄ Κοτσώνης), Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Γεβρέμοβιτς, Λαμί (76΄ Γαβριήλ), Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς (76΄ Ρουσιάς), Ντρέκσα, Πολυκάρπου

Πάφος FC: Αντός, Παλάσιος, Κανέ, Ζάιρο, Δημητρίου, Χέστατ (63΄ Σεμέδο), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

Κίτρινες: Κατσιάρης, Ντρέκσα, Γαβριήλ, Κοτσώνης, Ντα Σίλβα, Λουσέρο/ Ναμέ, Τάνκοβιτς

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Αντωνίου Μενέλαος