HomeΟΜΑΔΕΣΠάφος F.C.Πάφος FC: Ήττα με 3-0 από την Έλφσμποργκ στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο

Πάφος FC: Ήττα με 3-0 από την Έλφσμποργκ στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο

Την ήττα με 3-0 από την Ελφσμποργκ στην Σουηδία γνώρισε η Πάφος FC στο ”παρθενικό” της παιχνίδι στην Ευρώπη. Όπως είναι προφανές, το σκορ αυτό δυσκολεύει την υπόθεση πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, χωρίς ωστόσο να προδικάζει το οτιδήποτε.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν την κατοχή της μπάλας και την επιθετική πρωτοβουλία και στο 9ο λεπτό κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους όταν ο Zeneli εκμεταλλεύτηκε  λάθος του Κβίντα και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Το σύνολο του Καρθέδο ”έβγαλε αντίδραση” στα επόμενα λεπτά και στο 19′, 24′ και 25′ κατέγραψε ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ. Η παφιακή ομάδα συνέχισε να ασκεί πίεση και στο 32′ είχε άλλη μια ευκαιρία με κεφαλιά του Μελούσο έπειτα από σέντρα του Κορέια.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι σουηδοί ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα και στο 57ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι (έπειτα από παρέμβαση και του ΒΑΡ) για κράτημα του Holmen στην περιοχή από τον Μελούσο. Μάλιστα, ο ποδοσφαιριστής της Πάφου αποβλήθηκε και με 2η κίτρινη στην συγκεκριμένη φάση.

Στο 58ο λεπτό ο Zeneli ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ίβουσιβτς, αλλά στην επιστροφή της μπάλας, ο Hult από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς να καταγραφεί κάποια ιδιαίτερα καλή στιγμή για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το υπέρ τους σκορ και την παφιακή ομάδα να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ.

Παρα τις προσπάθειες των ”γαλάζιων” οι σουηδοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν και τρίτο γκολ όταν στο 82ο λεπτό, ο  Frick με πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς για το 3-0.

Οι κυπελλούχοι, κατέγραψαν άλλη μια καλή ευκαιρία στο 87ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Κβίντα, ο Ζάζα έκανε το εντός περιοχής σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο και το 3-0 υπέρ της Έλφσμποργκ ήταν και το τελικό σκορ.

Ταυτότητα αγώνα:

Έλφσμποργκ: Pettersson, Holmen, Henriksson, Yegbe, Hedlund (72′ Kaib), Zeneli, Ouma (65′ Baldursson), Hult, Qasem (65′ Frick), Baidoo, Zeneli (72′ Jebara).

Στον πάγκο: Uppenberg, Sorensen, E. Guðmundsson, Larsson, Abdullai, Söderberg.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολντάρ, Πελάζιο, Μπρούνο, Ζάιρο (79′ Μ. Ηλία), Τάνκοβιτς (59′ Πηλέας), Ναμ (46′  Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Κορέια (79′ Ζάζα).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ηλία, Εύζωνα, Κολώτα.