HomeΟΜΑΔΕΣΠάφος F.C.Πάφος FC: Ήταν καλύτερη αλλά... ηττήθηκε με 2-1 στη Λιθουανία

Πάφος FC: Ήταν καλύτερη αλλά… ηττήθηκε με 2-1 στη Λιθουανία

Η Πάφος FC ηττήθηκε στη Λιθουανία με σκορ 2-1 από την Ζαλγκίρις, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, τα πρώτα λεπτά ήταν αναγωνριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ”ψυχολογήσουν” την αντίπαλό τους. Με το πέρας των πρώτων 10 λεπτών η Πάφος ανέβασε ρυθμό και στο 11′ και 16′ κατέγραψε δύο αρκετά καλές ευκαιρίες με τους Ντράγκομιρ και Ζάιρο, αντίστοιχα.

Παρά τις ευκαιρίες της Πάφου όμως, η Ζαλγκίρις ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί αφού στο 17ο λεπτό (ακριβώς μετά τη χαμένη ευκαιρία του Ζάιρο) έγινε βαθιά μπαλιά και ο Antal βγήκε μόνος στο τετ-α-τετ και με  πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Μάλιστα, στο 26ο λεπτό, οι Λιθουανοί, κατάφεραν να κάνουν δύο τα τέρματά τους όταν και πάλι ο Antal, μετά από λάθος του Γκολντάρ, έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα των ”γαλάζιων” για το 2-0.

Η Πάφος FC προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά να μειώσει στο σκορ (είχε μάλιστα άλλη μια αξιόλογη φάση στο 37′) χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η παφιακή ομάδα μπήκε από την αρχή πιο δυνατά και άσκησε πίεση προκειμένου να βρει το γκολ με το οποίο θα μείωνε στο σκορ. Αυτό, έγινε εφικτό στο 62ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκολντάρ έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Ζάιρο με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

Όπως ήταν λογικό, μετά το γκολ, η ψυχολογία της ομάδας της Πάφου ”ανέβηκε” και άσκησε ακόμη περισσότερη πίεση, αυτή τη φορά για τον γκολ της ισοφάρισης. Όμως, παρά τις προσπαθειές της, το 2-1 υπέρ της Ζαλγκίρις ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ζαλγκίρις (Βλαντιμίρ Τσεμπούριν): Τορντάι, Μουτάσι, Ζάχαρι, Κέντις, Μποπέσου, Ματουλεβίτσιους, Καρασίμα, Βερμπίτσκας, Γκολουμπίτσκας, Άνταλ (70′ Χόντζιτς), Φοφανά (70′ Πέτκοβιτς).

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μπρούνο, Γκολντάρ, Πελάζιο (66′ Λούκασεν), Μελούσο (76′ Πηλέας), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε, Βαλακάρι (66′ Ζάζα), Τάνκοβιτς, Ζάιρο.

Σκόρερ: Άνταλ 17′, 26′ / Ζάιρο 62′

Κίτρινες: Γκολουμπίτσκας, Τορντάι / Πελάζιο

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Λιθουανικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας Βίλνιους

Διαιτητής: Κρίστοφερ Χάγκενς (Νορβηγία)

Α’ βοηθός διαιτητής: Έισταϊν Ίτερλαντ (Νορβηγία)

Β’ βοηθός διαιτητής: Τομ Χάραλντ Γκρόνεβικ (Νορβηγία)

Δ’ διαιτητής: Ντάνιελ Χίγκραφ (Νορβηγία)