HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνΠάφος FC: Για πρώτη φορά στον τελικό με... ΚΕΡΑΥΝΟ του Τάνκοβιτς στις καθυστερήσεις!

Πάφος FC: Για πρώτη φορά στον τελικό με… ΚΕΡΑΥΝΟ του Τάνκοβιτς στις καθυστερήσεις!

Απόλλων και Πάφος FC έμειναν στο ισόπαλο 1-1, στο πλαίσιο του μεταξύ τους δεύτερου αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Σε συνδυασμό και με το 2-1 του ‘’Στέλιος Κυριακίδης’’ η παφιακή ομάδα πήρε την ιστορική πρώτη της πρόκριση στον τελικό κυπέλλου.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα είχε την κατοχή της μπάλας καθώς και την επιθετική πρωτοβουλία. Μόλις στο 3ο λεπτό, είχε δοκάρι με τον Μάρκες, όταν έκανε την ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το πλασέ το οποίο όμως πρώτα χτύπησε στο πόδι του Ίβουσιτς και στη έπειτα στο κάθετο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 13ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατέγραψε εκ νέου καλή ευκαιρία όταν ο Σαγκάλ από δεξιά έκανε τη σέντρα στην μικρή περιοχή με τον Μάρκες όμως ο οποίος προσπάθησε να κάνει την προβολή, να μην βρίσκει τη μπάλα.

Στο 24ο λεπτό, ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να καταγράψουν μεγάλη ευκαιρία. Ο Βαλακάρι βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ζάιρο ο οποίος βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Λέουβενμπεργκ, ωστόσο, ο Ολλανδός τερματοφύλακας του Απόλλωνα έπεσε στα πόδια του Βραζιλιάνου και μάζεψε -σωτήρια- τη μπάλα.

Μετά την εν λόγω ευκαιρία, η Πάφος FC ‘’ανέβασε’’ ρυθμό και ήταν αυτή η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα. Παρά την υπεροχή του, το συγκρότημα του Χουάν Κάρλος Καρθέδο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία, πέραν της φάσης του 32ου λεπτού όπου μετά από σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Ζάιρο έκανε τη κεφαλιά με τη μπάλα όμως να περνά έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο ρυθμό στο ξεκίνημα δεν ήταν τόσο ‘’υψηλός’’ όσο αυτός του πρώτου ημιχρόνου. Στο 53ο λεπτό η Πάφος πήγε να δημιουργήσει καλή προϋπόθεση όταν Ντράγκομιρ έκανε την κάθετη μπαλιά στον Τάνκοβιτς, όμως Εκπολό και Σιέλβικ ήταν σωστά τοποθετημένοι και έγιναν κάτοχοι της μπάλας.

Στο 60ο λεπτό, η Πάφος FC προσπάθησε να γίνει ξανά απειλητική με τον Βαλακάρι, το σουτ του οποίου όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Έξι λεπτά αργότερα, στο 66’,  μετά από σέντρα στη περιοχή της Πάφου, ο Μάρκες πήρε την κεφαλιά με τον Ίβουσιτς να κάνει την έξοδο και να βρίσκει τον Πορτογάλο στο κεφάλι. Μετά από παρέμβαση του VAR και εξέταση της φάσης στο on field review, δόθηκε πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα.

Ο Σαγκάλ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 70ο λεπτό ήταν εύστοχος για το 1-0. Μετά το γκολ, ο ρυθμός του αγώνα ‘’έπεσε’’ ακόμη περισσότερο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από τις αντίπαλες εστίες.

Παρά το γεγονός αυτό, η Πάφος κατάφερε να σκοράρει και να ισοφαρίσει στο παιχνίδι με ένα φοβερό και τρομερό σουτ του Τάνκοβιτς λίγο μπροστά από την μεσαία γραμμή το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της Πάφου.

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Σάντος (84′ Φιλιώτης), Εκπολό, Σιέλβικ, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Χ. Κυριάκου, Σπόλιαριτς (87′ Πέρετζ), Σαγκάλ (84′ Μπακενγκά), Γιούρσεβιτς, Μάρκες.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (70′ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (61′ Τζάτζα), Ζάιρο.

Σκόρερ: Σαγκάλ 70′ (πεν.) / –

Κίτρινες: Χ. Κυριάκου / Βαλακάρι, Μπότσκαϊ, Τάνκοβιτς

Αποβολές: – / –

Στάδιο: ΑΛΦΑΜΕΓΑ

Διαιτητής: Σιέμπερτ Ντάνιελ (Γερμανία)

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος

Β’ Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος: Αντωνίου Μενέλαος