HomeΟΜΑΔΕΣΠάφος F.C.Πάφος FC: Διπλό με ''πεντάρα'' στο ''Αμμόχωστος'' επί της Νέας Σαλαμίνας και πρόκριση

Πάφος FC: Διπλό με ”πεντάρα” στο ”Αμμόχωστος” επί της Νέας Σαλαμίνας και πρόκριση

Η Πάφος FC επικράτησε με 5-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ”Αμμόχωστος” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Οι αγώνες σε αυτή την φάση είναι μονοί και ως εκ τούτου το συγκρότημα του Χουάν Κάρλος Καρθέδο πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, το παιχνίδι είχε από την αρχή καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικές και να καταγράφουν στο πρώτο 15λεπτο από 1-2 πολύ καλές ευκαιρίες οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Στο 23ο λεπτό, η Πάφος ήταν αυτή η οποία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα όταν μετά από σέντρα του Τάνκοβιτς, η μπάλα χτύπησε στον Νάρσινγκ΄και έφτασε στον Κοντρέρας ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο τους γκολ ”ανέβασαν” ακόμη περισσότερο τον ρυθμό τους και έψαξαν το 2-0. Στο 35′ κατάφεραν να σκοράρουν με τον Τάνκοβιτς, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ ενώ στο 40ο λεπτό είχαν και δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαϊ.

Ό,τι δεν κατάφεραν στις δύο αυτές φάσεις, το κατάφεραν στο 45+5′ οι της Πάφου όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς και σέντρα Ζάιρο, ο Γκολντάρ με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, μόλις στο 48′ η παφιακή ομάδα κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και μονομαχίες η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ζάιρο από κοντά πλάσαρε για το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, κατέγραψαν κάποιες ευκαιρίες και στο 66ο λεπτό, μετά από παρέμβαση και του ΒΑΡ, κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Ντιακιτέ. Ο Βαλακάρι ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση στο 67ο λεπτό, ήταν εύστοχος και πέτυχε το 4-0 υπέρ της ομάδας του.

Όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός του αγώνα μειώθηκε αρκετά, ωστόσο, η παφιακή ομάδα κατάφερε να βάλει και το ”κερασάκι” στην τούρτα, όταν στο 85ο λεπτό έπειτα από σέντρα, ο Ζάζα που ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα για το τελικό 5-0.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Γκουανίνι, Ντιακιτέ, Οφόρι (46′ Κονατέ), Μεχαράνο (70′ Ντάτκοβιτς), Καρλίτος (83′ Κατσιαρής), Παπαγεωργίου (46′ Κονέ), Νάρσινγκ, Ντουρμισάι (63′ Μιγκελίτο), Γιάνγκα.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ, Τάνκοβιτς (62′ Βαλακάρι), Κοντρέρας (62′ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ (62′ Κανέ), Μπρούνο (70′ Τουμάσι), Πέπε, Ζάιρο (74′ Τζάτζα).

Σκόρερ: – / Κοντρέρας 23′, Γκολντάρ 45’+5, Ζάιρο 48′, Βαλακάρι (πεν.) 67′, Τζάτζα 86′

Κίτρινες: Γκουανίνι, Οφόρι, Ντουρμισάι, / Ναμ

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Διαιτητής: Ράντε Ομπρένοβιτς (Σλοβενία).

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός: Ευαγόρου Ευαγόρας.

4ος: Κουμή Δημήτρης.

VAR: Σρέντζαν Γιοβάνοβιτς (Σερβία).