HomeΔΙΕΘΝΗΟύτε τώρα...

Ούτε τώρα…

Ισόπαλες 1-1 ήρθαν την Κυριακή του Πάσχα οι Βαγιαδολίδ και Μπέτις στην έδρα της πρώτης στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της La Liga.

Μάλιστα, αυτό ήταν το έκτο συνεχόμενο «Χ» για τους «βερδιμπλάνκος» και το τέταρτο για τους γηπεδούχους. Με τους πρώτους να παραμένουν μεν στην  θέση (51β.). Με τη Βιγιαρεάλ, ωστόσο, να βρίσκεται -με αγώνα λιγότερο- στο -2 και να δύναται να τους προσπεράσει στη μάχη για την εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για το Europa League για την επόμενη σεζόν. Από την άλλη, οι δεύτεροι ανέβηκαν στους 31 βαθμούς και βγήκαν εκτός της ζώνης υποβιβασμού, όντας 17οι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες τις στιγμές τους. Κορυφαία όλων το ακυρωθέν -μέσω VAR– γκολ (λόγω οφσάιντ) της Βαγιαδολίδ με τον Βάισμαν στο 10′.

Η Μπέτις μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ μόλις τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα. Στο 49′, οι Σεβιγιάνοι ανέκτησαν την κατοχή πίσω από τη γραμμή του κέντρου, αναπτύχθηκαν ωραία, με την μπάλα να φτάνει στον Ρουιμπάλ, ο οποίος την έστειλε με προβολή στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Οι τελευταίοι, ωστόσο, δεν παράτησαν το ματς. Με τον Σέρχιο να προβαίνει σε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές στο 54′, η Βαγιαδολίδ πήρε τα πάνω της. Κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα του σκορ, με τον Βάισμαν να ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στο 68′. Σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό στην αναμέτρηση.