HomeΡετρό - ΑφιερώματαΌταν η Εθνική Παίδων νίκησε 1-0 τη Γερμανία (9 Μαρτίου 1994)

Όταν η Εθνική Παίδων νίκησε 1-0 τη Γερμανία (9 Μαρτίου 1994)

Προκριματική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων Κ-16 αγωνιστικής περιόδου 1993 – 1994.

Η Εθνική μας τότε κληρώθηκε να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα της Γερμανίας. Ο πρώτος αγώνας έγινε στις 21 Οκτωβρίου 1993 στο Marbourg και οι Γερμανοί επικράτησαν με 6-2.

Ο επαναληπτικός έγινε στις 9 Μαρτίου 1994 στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και η ομάδα μας μετά από εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε με 1-0 από γκολ του Πάρη Κυριάκου, με κεφαλιά στο 35ο λεπτό. Προηγήθηκε σέντρα του Μιχάλη Κωνσταντίνου προς τον Λάμπρου που τροφοδότησε τον σκόρερ με κεφαλιά.

Αυτή ήταν η πρώτη μας νίκη μετά από τρεις προκριματικές φάσεις, αφού η τελευταία νίκη πριν τη Γερμανία καταγράφηκε το 1990 με αντίπαλο την Ουγγαρία (2-0).

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Πέπης Ιακώβου στο νικηφόρο 1-0 επί της Γερμανίας χρησιμοποίησε τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές:

Λάμπρος Λάμπρου (Άρης)

Στο 71ο λεπτό ο Γιώργος Ιωάννου (ΑΕΛ) αντικατέστησε τον Νίκο Λοϊζίδη και στο 78ο λεπτό ο Γιώργος Πιτζιολής (Ανόρθωση) τον Μιχάλη Κωνσταντίνου.

Στην προετοιμασία ενόψει του αγώνα συμμετείχαν επίσης οι Μάριος Σταυρινίδης (Άρης), Λευτέρης Κοντολεύτερος (Ερμής Αραδίππου), Ανδρέας Κωνσταντίνου (Ανόρθωση), Χρίστος Παναγιώτου, Κώστας Παναγιώτου (Ομόνοια Λευκωσίας).