HomeΔΙΕΘΝΗΙσπανίαΟσασούνα - Μπαρτσελόνα 1-2: Τεράστια ανατροπή στην Παμπλόνα με τους Πέδρι και Ραφίνια

Οσασούνα – Μπαρτσελόνα 1-2: Τεράστια ανατροπή στην Παμπλόνα με τους Πέδρι και Ραφίνια

Η Ράγιο έκανε ένα υπέροχο δώρο το βράδυ της Δευτέρας στην Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 3-2 της Ρεάλ και αφήνοντας τους Καταλανούς στην κορυφή, με την ομάδα του Τσάβι να αποδεικνύει ένα 24ωρο αργότερα πως μόνο ακατάδεκτη δεν είναι.

Τουναντίον, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο για 45 λεπτά, ούσα πίσω στο σκορ και παίζοντας με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Λεβαντόβσκι, βρήκε τα σωματικά και ψυχικά αποθέματα στο δεύτερο και έκανε την ανατροπή (πρώτη φορά στα 123 χρόνια ιστορίας της πανηγύρισε νίκη σε εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος, χάνοντας και παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα στο φινάλε του πρώτου μέρους), για να επικρατήσει με 2-1 και να αφήσει πέντε πόντους πίσω την Ρεάλ.

Το ματς
Η εκκίνηση του αγώνα ήταν ονειρεμένη για την Οσασούνα, με τους γηπεδούχους να έχουν 4 τελικές στο πρώτο 15 λεπτό (έναντι καμίας της Μπαρτσελόνα) και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 6′, με κεφαλιά του Νταβίντ Γκαρθία μετά από εκτέλεση κόρνερ.

davidgarcia osasuna

Η ομάδα του Τσάβι άρχισε να δείχνει σημάδια αντίδρασης μετά το 20λεπτο και στο 25′ είχε την πρώτη καλή στιγμή της, με σουτ του Λεβαντόβσκι που υποχρέωσε τον κίπερ Αϊτόρ σε επέμβαση, όμως στο 31′ κόπηκαν τα πόδια των παικτών της.

Και αυτό γιατί ο Χιλ Μανθάνο έδειξε κίτρινη κάρτα στον Λεβαντόβσκι για άτσαλο μαρκάρισμα σε αντίπαλο, που ήταν η δεύτερη στο παιχνίδι για τον Πολωνό (είδε δύο κίτρινες στα δύο φάουλ που έκανε η Μπαρτσελόνα στα πρώτα 31 λεπτά), με τον “Λέβα” να αποβάλλεται μάλιστα μόλις για δεύτερη φορά στην επαγγελματική καριέρα του.

Με αυτές τις συνθήκες που δημιουργήθηκαν, η Μπαρτσελόνα χρειαζόταν να ανέβει ένα βουνό στο δεύτερο μέρος για να έφερνε τα πάνω-κάτω και όμως το πέτυχε, με τους Καταλανούς να είναι αποφασιστικοί και αποτελεσματικοί και να βρίσκουν δύο γκολ σε ένα δεύτερο μέρος που είχε άγρια ομορφιά, πολλές μονομαχίες και ελάχιστες καθαρές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

pedri barcelona

Στο 48ο λεπτό ο Πέδρι έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Άλμπα και αδυναμία των αμυντικών να καθαρίσουν τη φάση ενώ στο 85′ έγινε η ανατροπή.

Ο Φρένκι Ντε Γιονγκ έκανε βαθιά μπαλιά από το χώρο της σέντρας και ο Ραφίνια (είχε μπει στο 78′ αντί του Ντεμπελέ) βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Οσασούνα, για να πιάσει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά βλέποντας εκτός θέσης τον Αϊτόρ για να γράψει το 2-1 για την ομάδα του, με το δεύτερο γκολ τους με τους Καταλανούς σε επίσημο αγώνα.

pedri goal

Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκεται πλέον στο +5 έναντι της Ρεάλ με ματς παραπάνω και να πηγαίνει στη διακοπή του πρωταθλήματος ούσα επικεφαλής στη βαθμολογία, κάτι που δύσκολα θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος μετά από την πρόσφατη ήττα της στο Clasico.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Αϊτόρ, Βιδάλ, Ουνάι Γκαρθία, Νταβίντ Γκαρθία, Κρουθ, Όροθ (75′ Μπράσανακ), Τόρο (59′ Πικέ), Μονκαγιόλα, Γκόμεθ (84′ Μπάρζα), Άβιλα (84′ Μπούντιμιρ), Ρούμπεν Γκαρθία (75′ Πένα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ, Κρίστενσεν (74′ Γκάβι), Αλόνσο, Άλμπα, Πέδρι (89′ Ριάντ), Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ (78′ Ραφίνια), Λεβαντόβσκι, Τόρες (78′ Φάτι)