HomeApp Push NotificationΟμόνοια: ''Τεσσάρα'' στην Καρμιώτισσα και... έπιασε 6αδα

Ομόνοια: ”Τεσσάρα” στην Καρμιώτισσα και… έπιασε 6αδα

Η Ομόνοια επικράτησε με 4-0 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ για την 13η αγωνιστική στροφή του πρωταθλήματος. Μετά την πρόσφατη νίκη – πρόκρισή της επί της ομάδας των Πολεμιδιών για τον θεσμό του Κυπέλλου την περασμένη Πέμπτη, οι ”πράσινοι” πέτυχαν άλλη μια νίκη αυτή την φορά και με πιο ευρύ σκορ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ομόνοια μπήκε αρκετά πιο δυνατά θέλοντας να επιβληθεί στο παιχνίδι από νωρίς κάτι το οποίο και έκανε. Μάλιστα στο 20ο λεπτό είχε και μεγάλη ευκαιρία για γκολ με τον Λοΐζου την οποία απέκρουσε ο Κνόμπλοχ.

Τρία ωστόσο λεπτά αργότερα, στο 23ο λεπτό, η Ομόνοια κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα και να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ. Ο Λοΐζου έκανε την κάθετη αλλά η μπάλα δεν πήγε σε συμπαίκτη του με τη φάση να τελειώνει φαινομενικά εκεί. Ωστόσο, η μπάλα έφτασε στον Τάντι ο οποίος επιχείρησε να γυρίσει προς τον Κνόμπλοχ αλλά μετά από ασυνεννοησία των δύο, η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας τους για το 1-0 υπέρ των ”πρασίνων”.

Μετά το γκολ η Ομόνοια προσπάθησε να κάνει το 2-0, είχε κάποιες φάσεις ωστόσο όχι την μεγάλη ευκαιρία με το ημίχρονο να τελειώνει 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια ξεκίνησε και πάλι καλύτερα, είχε στο 46ο λεπτό καλή ευκαιρία με το σουτ του Κίτσου ωστόσο το σουτ του έφυγε ψηλά έξω.

Στο 53ο λεπτό ο Μιξ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καλτσάς δεν έδιωξε σωστά, με την μπάλα να στρώνεται στον Λέζιακς ο οποίος πλάσαρε  από κοντά για το 2-0 υπέρ της Ομόνοιας.

Από εκεί και πέρα η Καρμιώτισσα ήταν εμφανώς επηρεασμένη με την Ομόνοια ουσιαστικά να ”κάνει ό,τι θέλει” μέσα στο γήπεδο. Στο 66′ μετά από λανθασμένο διώξιμο του Κνόμπλοχ, ο Μιξ επωφελήθηκε και έκανε την κάθετη πάσα στον Ανσαριφάρντ, που με την μια έδωσε στον Λοΐζου ο οποίος έφερε την μπάλα στο αριστερό και πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 3-0.

Το ”κερασάκι στην τούρτα” έβαλε στο 88ο λεπτό ο Κακουλλής όταν ο Λέζιακς έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα, και Κακουλλής πλάσαρε προ κενής εστίας για το 4-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Κασάμα (63’Κούσουλος), Λοΐζου, Κίτσος (74’Κακουλλής), Λέζιακς, Μιξ, Μίλετιτς (78’Παναγιώτου), Χαραλάμπους (74’Μπεζούς), Χούπερ (63’Ανσαριφάρντ).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε (74’Νεοφύτου), Κουλιμπαλί (59’Χατζηβασίλης), Ελ Αλουχί (80’Ανδρονίκου), Χούμποτσαν, Καλτσάς, Τζανακάκης (59’Σελούτσκα), Αγγελή, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια (46’Ντούρις).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κασάμα / Ζελάγια, Μπεν Σαλάμ, Νεοφύτου.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Αντωνίου Μενέλαος