HomeApp Push NotificationΟμόνοια: Σημαντικό διπλό επί της Δόξας Μπρούνο και Μπέζους !

Ομόνοια: Σημαντικό διπλό επί της Δόξας Μπρούνο και Μπέζους !

Η Ομόνοιας επικράτησε εκτός έδρας της Δόξας με 2-0 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον συνήθη ύποπτο, Μπρούνο Φελίπε να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της αναμέτρησης και τον Ρομάν Μπέζους το δεύτερο, χαρίζοντας στην ομάδα τους μια σημαντική νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η φιλοξενούμενη Ομόνοια μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση και ήταν αρκετά πιο επιθετική δείχνοντας ουσιαστικά τις διαθέσεις της από πολύ νωρίς και προσπαθώντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό.

Η ομάδα του Νιλ Λένον είχε μια – δύο ευκαιρίες με τον Λοΐζου με την Δόξα όμως να απαντά άμεσα με τους Βαγιέχο και Σαντίκ να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές. Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο μέχρι και το μισάωρο το ‘τριφύλλι’ δεν είχε δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Αυτό άλλαξε στο στο 36′ με το εν κινήσει σουτ του Φώτη Παπουλή το οποίο όμως ήταν άστοχο. Ο σκοπός επετεύχθη για τους ”πράσινους” στο 41ο λέπτο όταν μετά από εντυπωσιακή πάσα – τακουνάκι του Καρίμ εντός περιοχής, ο Λέζιακς υποδέχτηκε την μπάλα από αριστερά και έδωσε την ασσίστ στον Μπρούνο Φελίπε ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής με ένα πολύ δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για την Ομόνοια, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Δόξα μπήκε αποφασιμένη να προσπαθήσει για την ισοφάριση και δημιούργησε δύο ευκαιρίες στο 52ο και 55ο λεπτό χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά. Η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε μια σχετική υπεροχή στο για αρκετά λεπτά στο δεύτερο μέρος, κρατώντας την μπάλα στην κατοχή της αλλά αδυνατόντας να γίνει ουσιαστικά απειλητική για την εστία του Φαμπιάνο. Μάλιστα στο 90ο λεπτό η ομάδα της Δόξας έμεινε και με παίκτη λιγότερο αφού ο Αντενόν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κακουλλή.

Στο 90+5, στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα, ο Ρομάν Μπέζους με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έβαλε το ”κερασάκι” στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Η ομάδα του Νιλ Λένον έκανε διαχείρηση του αποτελέσματος και του αγώνα στο δεύτερο μέρος και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενόψει και της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Δόξα (Ρ.Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Κέρλα, Ίλιτς(60′ Γκόμεζ), Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Παυλίδης(46′ Σότσικ), Βαγιέχο, Στυλιανού.

Ομόνοια (Ν.Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέζιακς, Μιξ(73′ Μπάρκερ), Χαραλάμπους, Παπουλής(73′ Κίτσος), Μπρούνο, Λοΐζου, Ανσαριφάρντ.

Κίτρινες: Ίλιτς, Αντενόν/Μιξ, Μπρούνο

Κόκκινες: Αντενόν

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Κώστα Ροβέρτος