HomeApp Push NotificationΟμόνοια: Παλικαρίσια νίκη - πρόκριση και... ξανά στους ομίλους του Europa League !

Ομόνοια: Παλικαρίσια νίκη – πρόκριση και… ξανά στους ομίλους του Europa League !

Η Ομόνοια, επικράτησε με 2-0 της Γάνδης στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για τα playoff του Γιουρόπα Λιγκ και πήρε τεράστια πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης για άλλη μια φορά.

Μάλιστα, η ομάδα του Νιλ Λένον προκρίνεται με συνολικό σκορ 4-0 αφού νίκησε και στο Βέλγιο με 2-0 γράφοντας μάλιστα ιστορία ως η πρώτη κυπριακή ομάδα που φεύγει νικήτρια από το Βέλγιο.

Οι ”πράσινοι”, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλουν από νωρίς τον δικό τους ρυθμό, κάτι το οποίο πέτυχαν και ως απότοκο αυτού, στο 18ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 χάρις στο κοντινό πλασέ του Κακουλλή, έπειτα από κλέψιμο και ασσίστ του Μπρούνο.

Η Γάνδη, μετά το γκολ το οποίο δέχτηκε ανέβασε ρυθμό και είχε στο πρεσεχές διάστημα 1-2 καλές φάσεις ωστόσο η ομάδα του Νιλ Λένον δεν της επέτρεψε σε καμιά περίπτωση μα ”πάρει τα ηνία” του αγώνα.

Μάλιστα, στο 36ο λεπτό, το ”τριφύλλι” κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του αφού έπειτα από εξαιρετική συνεργασία Μπασιρού-Χαραλάμπους-Μπρούνο, η μπάλα έφτασε ξανά στον Χαραλάμπους ο οποίος με πλασέ “εκτέλεσε” ξανά τους Βέλγους ”σπρώχνοντας” την ομάδα του ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση.

Από εκεί και πέρα και με το συνολικό σκορ υπέρ της να είναι στο 4-0, η Ομόνοια μπήκε στο 2ο ημίχρονο με σκοπό να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, να δώσει χώρο στην Γάνδη και να ”χτυπήσει” και πάλι από τις αντεπιθέσεις.

Η ομάδα του Β. Ιρλανδού προπονητή ακολούθησε το πλάνο, αμύνθηκε εξαιρετικά κράτησε με σχετική ευκολία το υπέρ της αποτέλεσμα στο 2ο ημίχρονο και πήρε άλλη μια σπουδαία πρόκριση !

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Μίλετιτς, Λέζιακς, Παναγιώτου, Μιξ (79′ Παπουλής), Μπασιρού, Χαραλάμπους (68′ Μπέζους), Μπρούνο (68′ Μπάρκερ), Κακουλλής (79′ Ζαχαρίου).

Γάνδη: Roef, Okumu (84′ Hanche-Olsen), Ngadeu-Ngadjui, Hong (72′ Marreh), Odjidja-Ofoe (63′ Hjulsager), Cuypers, Castro-Montes, Samoise, Torunarigha, Kums (72′ Hauge), Depoitre (63′ Lemajič).

Κίτρινες: Ζαχαρίου / Torunarigha