HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΟμόνοια: Έτοιμος ο Μπεσεντίν

Ομόνοια: Έτοιμος ο Μπεσεντίν

Η Ομόνοια απέκτησε τον Αρτέμ Μπεσεντίν ως δανεικό από τη Ντιναμό Κιέβου μέχρι το τέλος της σεζόν, προκειμένου να καλύψει το κενό που προέκυψε στην κορυφή της επίθεσης, λόγω του τραυματισμού των Κακουλλή και Χούπερ. Ο Κύπριος διεθνής επιθετικός θα μείνει εκτός δράσης για περίοδο 3-4 βδομάδων, καθώς οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε έδειξαν ότι υπέστη θλάση. Ανάλογο και ίσως μεγαλύτερο χρονικό διάστημα θα απουσιάσει και ο Άγγλος, ο οποίος αναμένεται να διαγραφεί από το ρόστερ για να ελευθερωθεί θέση για τον Μπεσεντίν.

Ο 27χρονος (31/3/1996) Ουκρανός αγωνίζεται στη Ντιναμό από το ξεκίνημα της καριέρας του, με εξαίρεση τη θητεία του στη Μέταλιστ για 9 μήνες ως δανεικός το 2015.

Το πρωτάθλημα Ουκρανίας διακόπηκε λόγω του χειμώνα και θα συνεχιστεί στις 4 Μαρτίου. Ο ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην προετοιμασία της ομάδας και πριν από 4 μέρες έπαιξε σε όλο το 90λεπτο σε φιλικό αγώνα με την Μάριμπορ. Σε επίσημο παιχνίδι αγωνίστηκε για τελευταία φορά στις 26 Νοεμβρίου με αντίπαλο τη Μέταλιστ 1925 σε ένα ημίχρονο. Κατέγραψε, επίσης, 19 συμμετοχές (2 γκολ) με την Εθνική της χώρας του, ενώ έπαιξε και στις μικρότερες Εθνικές.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ παραλήφθηκε το διεθνές πιστοποιητικό του ποδοσφαιριστή ο οποίος εγγράφηκε στη δύναμη της Ομόνοιας και υπολογίζεται άμεσα από την τεχνική ηγεσία.

Οι «πράσινοι» έχουν και κρίσιμο αγώνα αύριο, με αντίπαλο την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στον οποίο η νίκη είναι επιτακτική ανάγκη. Ο Γιανίκ Φερέρα είναι αναγκασμένος να προβεί σε αλλαγές στην ενδεκάδα, λόγω της αποχώρησης του Μπρούνο και του τραυματισμού του Κακουλλή. Το θετικό για τον Βέλγο τεχνικό είναι ότι Παπουλής, Ζαχαρίου και Ταζούρι Ζράντι τέθηκαν στη διάθεσή του.