HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΟμόνοια: Είναι και θέμα συγκέντρωσης

Ομόνοια: Είναι και θέμα συγκέντρωσης

Το παιχνίδι με την ΑΕΖ προβλημάτισε την τεχνική ηγεσία της Ομόνοιας, κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο η ομάδα δέχθηκε τα γκολ. Η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν καθόλου καλή, με τα πολλά λάθη στην άμυνα να φέρνουν την ΑΕΖ μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, η ομάδα του Λιάσου Λουκά είχε μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο μέρος στο οποίο προηγήθηκε με τον Σεμέδο, ενώ έφτιαξε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική πάσα, αλλά και στο τελείωμα των φάσεων ήταν αυτή που… εμπόδισε τους «πράσινους» από το να πετύχουν περισσότερα γκολ και να κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα στη συνέχεια. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι είναι θέμα χρόνου το 3-1, ήρθε ο αντίπαλος και με δύο γκολ έφερε ξανά τα δεδομένα εις βάρος της Ομόνοιας.

Το γκολ του Αλιούμ έσωσε το «τριφύλλι» από την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά σίγουρα ο βαθμός έφερε τη στεναχώρια. Η ομάδα της Λευκωσίας μπορούσε να ανέβει στην κορυφή, αλλά έχασε την ευκαιρία. Η διαφορά από αυτή τη θέση δεν είναι μεγάλη, κάτι το οποίο σημαίνει ότι δεν χάθηκε απολύτως τίποτα.

Το ζητούμενο για τους «πράσινους» είναι να βελτιωθούν σε αρκετούς τομείς, ώστε να μη βρεθούν ξανά στην ίδια θέση. Η Ομόνοια έφερε ακόμα μια ισοπαλία με το ίδιο σκορ (3-3) απέναντι στην Καρμιώτισσα. Ήταν διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με αυτό που προηγήθηκε απέναντι στην ΑΕΖ, αλλά το γεγονός ότι η ομάδα δέχθηκε έξι γκολ απέναντι σε ομάδες που παλεύουν για τη σωτηρία τους, είναι κάτι το οποίο προβληματίζει την τεχνική ηγεσία.

Ήταν κάτι το οποίο σημείωσε και στις δηλώσεις του ο Σωφρόνης Αυγουστή, ο οποίος θέλει να αξιοποιήσει όσο το δυνατόν καλύτερα τη διακοπή του πρωταθλήματος. Υπάρχουν αρκετοί παίκτες που θα φύγουν για την εθνική τους ομάδα, αλλά είναι σίγουρο πως η Ομόνοια θέλει να παρουσιαστεί πολύ καλύτερη με την επανέναρξη και να πάρει τους βαθμούς που θα καλύψουν το χαμένο έδαφος. Κάτι το οποίο σημαίνει ότι θα γίνει σημαντική δουλειά στην περίοδο της διακοπής.

Τις επόμενες ημέρες αναμένεται να γίνουν γνωστά τα νεότερα με τον Μάθιους, ο οποίος αποχώρησε από το παιχνίδι με την ΑΕΖ ως τραυματίας. Στα θετικά για την Ομόνοια ήταν η επιστροφή του Ψάλτη μετά από αρκετό καιρό. Ο Κύπριος δεξιός οπισθοφύλακας έπαιξε για ένα ημίχρονο και είχε καλή παρουσία. Μέσα από τα λεπτά συμμετοχής που θα πάρει το επόμενο διάστημα, θα καταφέρει να βρει ρυθμό ώστε να βοηθήσει ακόμη περισσότερο την ομάδα του.

Όσον αφορά τη συνέχεια, η Ομόνοια θα αγωνιστεί εκτός έδρας με την Πάφο τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και ακολούθως θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στις 29/10.