HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΟμόνοια: Αρχή με... ''τεσσάρα'' !

Ομόνοια: Αρχή με… ”τεσσάρα” !

Η Ομόνοια επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αρχίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της για τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει από νωρίς τον δικό της ρυθμό. Μέχρι και το πρώτο 15λεπτο του αγώνα οι ”πράσινοι” έψαχναν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας εκδηλώνοντας συνεχώς επιθετικές προσπάθεις.

Στο 19ο λεπτό του αγώνα κατάφεραν να προηγηθούν όταν ο Σίμιτς έκανε από δεξιά το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Λέουκο στην προσπάθεια του να διώξει προ του Σεμέδο που περίμενε σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-0 υπέρ της Ομόνοιας.

Από το σημείο επίτευξης του γκολ και έπειτα, η Ομόνοια είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ενώ έψαχνε και το δεύτερο γκολ κάτι το οποίο δεν κατάφερε να πετύχει.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ομόνοια είχε μεγάλη ευκαιρία στο 51ο λεπτό με τον Ανσαριφάρντ του οποίου όμως το σουτ έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μερικά λεπτά αργότερα, στο 58ο λεπτό οι ”πράσινοι” απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Λέουκο αποβλήθηκε με 2η κίτρινη για φάουλ στον Ανσαριφάρντ.

Η Ομόνοια, όπως ήταν φυσικό, συνέχισε να έχει την υπεροχή στο παιχνίδι και να καταγράφει ευκαιρίες.  Στο 65ο λεπτό ο Μελίσσας είπε ”όχι” στο διαγώνιο σουτ του Σίμιτς ενώ 1 λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας των ”ερυθρολεύκων” έκανε διπλή απόκρουση στις προσπάθειες τον Μπεζούς και Μίλετιτς.

Το 2ο γκολ, ωστόσο, ήρθε για το ”τριφύλλι” στο 73ο λεπτό όταν μετά από προσπάθεια και σέντρα του Κασάμα, ο Κακουλλής με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ της ομάδας. Μάλιστα, στο 77ο λεπτό οι ”πράσινοι” έκαναν 3 τα γκολ τους όταν -και πάλι μετά από σέντρα του Κασάμα- ο Ντάτκοβιτς έκανε την προβολή θέλοντας να διώξει, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Το ”κερασάκι στην τούρτα” για το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή έβαλε και πάλι ο Ανδρόνικος Κακουλλής όταν στο 80ο λεπτό ”τσίμπησε” την μπάλα και σε κενή εστία σκόραρε για το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος, Μπασιρού (76′ Κούσουλος), Χαραλάμπους (68′ Κασάμα), Μπέζους, Σίμιτς (76′ Λοϊζου), Σεμέδο (80′ Ζαχαρίου), Ανσαριφάρντ (68′ Κακουλλής).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Τσέλεα (28′ Ντιακιτέ), Ντάτκοβιτς, Λέουκο, Νάρσινγκ (64′ Κουζμάνοβιτς), Μιγκελίτο (64′ Κατσιάρης), Κουμουρής (46′ Φερνάντες), Μπεχαράνο, Καρλίτος (82′ Ντα Σίλβα), Ντορεγκαράι.

Σκόρερ: Λέουκο 19′ (αυτ.), Κακουλλής 73′, 80′, Ντάτκοβιτς 78′ (αυτ.) / –

Κίτρινες: Χαραλάμπους / Καρλίτος, Ντιακιτέ

Αποβολές: – / Λέουκο (2η κίτρινη)