HomeΔΙΕΘΝΗΟλυμπιακός: Ο Ελ Αραμπί έχει 11 γκολ, όσα τρεις επιθετικοί της ΑΕΚ μαζί!

Ολυμπιακός: Ο Ελ Αραμπί έχει 11 γκολ, όσα τρεις επιθετικοί της ΑΕΚ μαζί!

O έμπειρος στράικερ των Πειραιωτών κάνει και φέτος αισθητή την επιθετική του παρουσία. Έχει 12 γκολ και 1 ασίστ συνολικά στη σεζόν και 11 γκολ σε 11 αγώνες και 780 λεπτά στο πρωτάθλημα.

Ένας παίκτης που κυριάρχησε και πέρυσι ως σκόρερ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Και φυσικά πήρε πρωτάθλημα και Κύπελλο με τον Ολυμπιακό.

Να τονιστεί πως ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έχει παίξει 18 αγώνες, έχοντας χάσει ματς φέτος λόγω κορονοϊού. Αντίστοιχα στην ΑΕΚ οι Ανσαριφάρντ, Λιβάια και Ολιβέιρα, έχοντας παίξει ίδιο αριθμό αγώνων ή και παραπάνω έχουν όλοι μαζί 11 γκολ. Όσα γκολ έχει βάλει δηλαδή μόνος του ο φορ των ερυθρόλευκων τα έχουν τρεις επιθετικοί της ΑΕΚ, προσεχούς αντιπάλου του Ολυμπιακού, μαζί. Ειδικότερα ο Ιρανός έχει 7 γκολ σε 12 αγώνες και 777 λεπτά, ο Λιβάια 2 γκολ σε 11 αγώνες και 795 λεπτά και ο Νέλσον Ολιβέιρα έχει 2 γκολ σε 11 ματς με 504 λεπτά.

Ο Ελ Αραμπί απέναντι στην ΑΕΚ είχε σκοράρει πέρυσι στο 1-2. Μία γκολάρα στο ματς του ΟΑΚΑ. Ο διεθνής επιθετικός απέναντι στην ΑΕΚ έχει 6 ματς με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες αλλά και το γκολ που είχε βάλει πέρυσι στα play offs.

Από πλευράς στατιστικής ο Ελ Αραμπί είναι πρώτος σκόρερ στην κατηγορία με τα 11 γκολ του. Ο Ανσαριφάρντ είναι τρίτος με 7 ενώ στις ασίστ πρώτος είναι ο Φορτούνης με 6 και 2ος ο Μάνταλος με 5.