HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟλοκληρώθηκε το οδοιπορικό της Σάκκαρη στο Μαϊάμι

Ολοκληρώθηκε το οδοιπορικό της Σάκκαρη στο Μαϊάμι

Στον ημιτελικό ολοκληρώθηκε η παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη στο Όπεν του Μαϊάμι. Η σπουδαία τενίστρια δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπιάνκα Αντρεέσκου, καθώς λύγισε στο φινάλε και ηττήθηκε με 2-1 σετ (7-6, 3-6, 7-6).

Μια μέρα μετά την επική νίκη της επί της Ναόμι Οσάκα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, έκανε μια ακόμα κατάθεση ψυχής, όμως θόλωσε στα τελευταία games του τρίτου σετ και παραδόθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ η Αντρεέσκου έκανε το μπρέικ στο τέταρτο game και προηγήθηκε με 4-2, με τη Σάκκαρη να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 4-4. Οι δύο παίκτριες συνέχισαν τη σκληρή μάχη κρατώντας το σερβίς τους, με την Καναδή να κυριαρχεί στο τάι μπρέικ και να κάνει το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη ήταν απόλυτη κυρίαρχος. Παρότι η Καναδή προηγήθηκε με 3-1, η Ελληνίδα έφερε το σετ τούμπα και με άνεση (6-3) έφτασε στην ισοφάριση (1-1 σετ).

Η μάχη πήρε ξανά φωτιά στο τρίτο σετ, με τη Σάκκαρη να κάνει παίρνει το προβάδισμα με 4-2 και την Καναδή να ισοφαρίζει απαντάει με μπρέικ στο όγδοο σετ και να προηγείται με 5-4. Στο νέο μπρέικ της Σάκκαρη για το 6-5, όμως, η Αντρεέσκου είχε ηχηρή απάντηση.

Αφού καθάρισε το δωδέκατο γκέιμ με 40-0 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου έφτασε σε τετραπλό ματς πόιντ και πήρε τη νίκη.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr