HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟι Σανς… διέλυσαν τους Λέικερς

Οι Σανς… διέλυσαν τους Λέικερς

Οι Σανς κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο, συντρίβοντας με 108-90 τους ελλιπείς Λέικερς που είδαν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να πετυχαίνει μεν 34 πόντους, αλλά να χτυπάει στον αστράγαλο στα μισά της τρίτης περιόδου και να βγάζει το υπόλοιπο ματς εμφανώς με ενοχλήσεις…

Στα μισά της τρίτης περιόδου με τους Σανς να έχουν πάρει μπροστά (+8) μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο ΛεΜπρόν γύρισε το πόδι του και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγειρε οριστικά προς τους φιλοξενούμενους Σανς που πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους. Έμειναν έτσι μόνοι πρώτοι στην κορυφή του ΝΒΑ, αλλά με ελάχιστη διαφορά από τους Ουόριορς (μισή νίκη).

Ο Ντέβιν Μπούκερ έπαιξε για δεύτερη φορά μετά τον τραυματισμό του (επτά ματς εκτός) και πέτυχε 24 πόντους με εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ. Είχε 6/11 τρίποντα και έπαιξε 32 λεπτά, δείχνοντας πως επέστρεψε δριμύτερος.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον κυριάρχησε στις ρακέτες με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μάϊκαλ Μπρίτζες έβαλε 14 κι ο Κρις Πολ πρόσθεσε 11 και εννιά ασίστ.

Ο ΛεΜπρόν έβαλε 34 με 13/19 σουτ, αλλά οι Λέικερς έχασαν τρίτο σερί παιχνίδι, δείχνοντας πως ο τραυματισμός του Άντονι Ντέιβις θα τους επηρεάσει σε τεράστιο βαθμό. Κι είναι λογικό. Ήταν το δεύτερο ματς χωρίς τον “μονόφρυδο”, ενώ τέσσερις παίκτες και κόουτς Φρανκ Βόγκελ, βρίσκονται στο πρωτόκολλο του κορωνοϊού.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ μέτρησε 22 πόντους (10 ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρία κλεψίματα αλλά και επτά λάθη) κι ο Τρέβορ Αρίζα έβαλε 12. Ο Καρμέλο έμεινε στους επτά, ενώ ο Αϊζάια Τόμας ήταν τρομερά άστοχος και μετά δύο καλά παιχνίδια στην επιστροφή του στο ΝΒΑ, έμεινε στους… πόντο με 1/11 σουτ και 1/2 βολές.

Οι Λέικερς βρίσκονται στην 7η θέση της δυτικής περιφέρειας, μάλλον ψηλότερα από ότι περίμενε κανείς με ρεκόρ 16-16, αφού στη Δύση φέτος υπάρχει ανταγωνισμός μόνο από την 4η θέση και κάτω, με πολλές ομάδες να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα (Κλίπερς, Νάγκετς, Μάβερικς, Μπλέιζερς). Αναλυτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα:
Μαϊάμι Χιτ-Ιντιάνα Πέισερς: 125-96

Νιού Γιορκ Νικς-Ντιτρότι Πίστονς: 105-91

Νιού Όρλεαν Πέλικανς-Πόρτλαντ Μπλέιζερς: 111-97

Ντάλας Μάβερικς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς: 114-102