HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟι γηπεδούχοι είχαν την τιμητική τους

Οι γηπεδούχοι είχαν την τιμητική τους

Με καθαρές νίκες της Αναγέννησης Δερύνειας και της Ανόρθωσης άνοιξε η αυλαία στο πρωτάθλημα πετόσφαιρας. Η Νέα Σαλαμίνα δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κέρδισε την Ολυμπιάδα με 3-2 σετ.

Kυνηγώντας την ουσία και με όπλο την ποιότητά της η Ανόρθωση επικράτησε της φιλόδοξης φέτος Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ (25-15, 25-20, 25-17) και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Η  «Μεγάλη Κυρία» εξασφάλιζε διαφορές ασφαλείας και στα τρία σετ παίρνοντας τη νίκη. Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και κάπως έτσι έχασαν τον αγώνα στο «Θεμιστόκλειο» με 3-0 σε 92 λεπτά.

Σε ένα πολύ ωραίο αγώνα, Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΕ Καραβά άφησαν υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας. Η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κερδίζοντας την προσφυγική ομάδα με 3-1 σετ σε 103 λεπτά.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιάδα Φρενάρους. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πρώτο σετ με άνεση (25-12), ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να προβάλουν αντίσταση. Οι «ερυθρόλευκοι» το κέρδισαν και αυτό με 25-22 και η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 3ο σετ το οποίο κέρδισαν με 25-20. Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και τελικά η Ολυμπιάδα έκανε το 2-2 (25-22) και οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 15-11.