HomeΔΙΕΘΝΗΟ Βέρντε της ΑΕΚ απέκλεισε τη Ρόμα

Ο Βέρντε της ΑΕΚ απέκλεισε τη Ρόμα

Μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας εξασφάλισε το βράδυ της Τρίτης (19/1) η Σπέτσια στο Ολίμπικο, καθώς στην παράταση επικράτησε με 4-2 της Ρόμα. Πρωταγωνιστής εξελίχθηκε ο Ντανιέλε Βέρντε, που αγωνίζεται στη Σπέτσια ως δανεικός από την ΑΕΚ. Με εννέα παίκτες από το 92′ έπαιζαν οι “τζαλορόσι”.

ΚΑΖΟ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΜΑ

Η Σπέτσια αιφνιδίασε τη Ρόμα και άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαλαμπίνοβ. Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Ρόμα, ήρθε και το 0-2 στο 15′ από ασίστ του σκόρερ και γκολ του Σαπονάρα.

Οι “τζαλορόσι” ξαναμπήκαν στο ματς λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Ο Πελεγκρίνι με εκτέλεση πέναλτι στο 43′ μείωσε σε 1-2. Ο Μχιταριάν από ασίστ του Μαγιοράλ έγραψε το 2-2 για τους γηπεδούχους, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά για τη Ρόμα. Στο 92′ ο Μαντσίνι δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, ενώ στο ίδιο λεπτό ο γκολκίπερ Λόπεθ είδε κόκκινη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Με εννέα παίκτες πια στο γήπεδο η Ρόμα δεν άντεξε και ο πρώην παίκτης της, Ντανιέλε Βέρντε, που παίζει στη Σπέτσια δανεικός από την ΑΕΚ, την “εκτέλεσε” με κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 119′ ο Σαπονάρα με φοβερό σκάψιμο έξω από την περιοχή, με το οποίο κρέμασε τον Φουζάτο.

Η Σπέτσια θα συναντήσει στα προημιτελικά τη Νάπολι.

ΣΚΟΡΕΡ: 43′ πεν. Πελεγκρίνι, 73′ Μχιταριάν – 6′ πεν. Γκαλαμπίνοβ, 15′, 119′ Σαπονάρα, 107′ Βέρντε

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Μαντσίνι, Κριστάντε (95′ Φουζάτο), Κουμπούλα, Πέρες, Πελεγκρίνι, Βιγιάρ (69′ Βερτού), Σπινατσόλα (69′ Κάρσντορπ), Πέδρο (95′ Ιμπάνιες), Μχιταριάν (85′ Κάρλες Πέρεθ), Μαγιοράλ (91′ Τζέκο).

ΣΠΕΤΣΙΑ: Κράπικας, Βινάλι, Έρλικ, Ισμαΐλι, Ράμος (68′ ΝτελΌρκο), Ντεϊόλα (80′ Ακαμπόρα), Ντε Σόουζα Σένα (68′ Πίτσι), Ματζιόρε, Αρντίλα (59′ Βέρντε), Γκαλαμπίνοβ (68′ Πικόλι), Σαπονάρα.