HomeSliderΟ Κβιλιτάια είχε τη λύση για την Ανόρθωση

Ο Κβιλιτάια είχε τη λύση για την Ανόρθωση

Η Ανόρθωση πέρασε διά πυρός και σιδήρου από το «Δασάκι», όπου επικράτησε του Εθνικού Άχνας με 1-0 και έφτασε στους 19 βαθμούς, όμως υστερεί από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα λόγω της ήττας στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα, ενώ οι γηπεδούχοι πρόσεξαν την αμυντική τους λειτουργία και προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 9’, όταν ο Νταουσβίλι εκτέλεσε απευθείας φάουλ, όμως ο Στρατηλάτης έδιωξε την μπάλα. Ο Εθνικός «απάντησε» με ένα καλό πλην άστοχο σουτ του Χριστοφή (13’) και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, όμως δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους για να δημιουργήσουν φάσεις. Ένα μακρινό σουτ του Χριστοφή βρήκε σε ετοιμότητα τον Στρατηλάτη (16’) και η Ανόρθωση απείλησε ξανά από στατική φάση στο 27ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε ασταθώς σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταουσβίλι και στη συνέχεια ο Σίλντενφελντ αστόχησε σε πλασέ. Τρία λεπτά αργότερα ο Στρατηλάτης δεν ανησύχησε στην προβολή του Μανιά, ενώ στο 33’ είπε «όχι» σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίλντενφελντ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με νέα απόκρουση του Στρατηλάτη σε μακρινό σουτ του Ελουντού.

Στην επανάληψη ο Εθνικός ισοζύγισε και στο 54’ απείλησε με σουτ του Ηλία, όμως ο Τζουρ μπλόκαρε την μπάλα. Στο 68’ ο Ζάκπα ολοκλήρωσε με άστοχο σουτ μια ατομική ενέργεια και στο επόμενο λεπτό η Ανόρθωση βρέθηκε σε θέση οδηγού. Σε πάσα του Ελουντού η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς και κατέληξε στον Κβιλιτάια, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα με δυνατό σουτ.

Η ομάδα της Άχνας ρίσκαρε με στόχο την ισοφάριση και στο 74’ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπαγεωργίου από τον Μαργκάσα, όμως ο Λούκας Σωτηρίου ήταν κοντά στη φάση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η Ανόρθωση είχε δύο καλές φάσεις με τον Κβιλιτάια, ο οποίος αστόχησε σε κοντινό πλασέ (84’), ενώ στο 87’ έκανε γυριστό σουτ, όμως ο Στρατηλάτης έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα. Ο επίλογος γράφτηκε με τον Μάριο Ηλία να αστοχεί σε κεφαλιά μετά από σέντρα του Κουσιάππα στις καθυστερήσεις (94’).

Ταυτότητα του αγώνα

Εθνικός Άχνας: Στρατηλάτης, Κυπριανού, Χριστοφή, Σάβιτς, Περατικός, Χαραλάμπους (53’ Μιγκελίτο), Κ. Ηλία (86’ Κουσιάππας), Χουντόμπιακ, Παπαγεωργίου (77’ Κοστόφσκι), Ζάκπα, Μ. Ηλία.

Ανόρθωση: Tζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (46’ Μίχα), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χριστοφή (57’ Κβιλιτάια), Ελουντού, Μανιάς (66’ Οκριασβίλι).

Σκόρερ: 69’ Κβιλιτάια

Κίτρινες: Χουντόμπιακ, Σάβιτς/ Σελίν, Οκριασβίλι (3η)