HomeΔΙΕΘΝΗΟ Καράσκο ντύθηκε… Γκριζμάν και η Ατλέτικο απέδρασε από τη Βαρκελώνη!

Ο Καράσκο ντύθηκε… Γκριζμάν και η Ατλέτικο απέδρασε από τη Βαρκελώνη!

Ατλέτικο με την ψυχή… πρωταθλήτριας! Οι Μαδριλένοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και να φύγουν με σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της Εσπανιόλ (1-2), έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καράσκο.

Ντεμπούτο για τον Γκριζμάν, που δεν φάνηκε και αγωνίστηκε για 58 λεπτά, με τον Καράσκο να ισοφαρίζει αρχικά και να δίνει την ασίστ στον Λεμάρ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων για το γκολ της νίκης που ανέβασε την Ατλέτικο Μαδρίτης ξανά στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ προς το φινάλε του πρώτου μέρους, παίρνοντας προβάδισμα σε ένα ισορροπημένο 45λεπτο με λιγοστές φάσεις. Ήταν το 40ο λεπτό όταν ο Εμπάρμπα εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, με τον Ντε Τομάς να πιάνει φοβερή γυριστή κεφαλιά για να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Όμπλακ για το 1-0.

Ο Γκριζμάν ήταν στο βασικό σχήμα, αλλά είχε εγκλωβιστεί ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ και δυσκολευόταν να κάνει αισθητή την παρουσία του. O Λεμάρ ισοφάρισε στο 53’, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε για οφσάιντ και η Ατλέτικο δυσκολευόταν πολύ να φτιάξει κλασική ευκαιρία για το 1-1, το οποίο εν τέλει ήρθε με τον Καράσκο να επιμένει, να κερδίζει τις κόντρες στην αντίπαλη περιοχή και να ισοφαρίζει στο 79’. Τα λεπτά περνούσαν, το γκολ της ανατροπής δεν ερχόταν για τους «ροχιμπλάνκος» που πίεζαν ασφυκτικά. Άγγιξαν την ανατροπή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά το διαγώνιο σουτ του Καράσκο… έγλυψε το δεξί δοκάρι της εστίας και τελικά δικαιώθηκαν στο 90’+10’ με τον Καράσκο να σπάει στον Λεμάρ για το τελικό 2-1 υπέρ των Μαδριλένων.