HomeSliderΟ Ερμής ''σόκαρε'' το ΑΠΟΕΛ και ελπίζει !

Ο Ερμής ”σόκαρε” το ΑΠΟΕΛ και ελπίζει !

O Ερμής Αραδίππου, υποδέχτηκε τον ΑΠΟΕΛ στο ‘’Αμμόχωστος’’, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την Β’ Φάση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Αραδίππου πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη με 2-0 και έφτασε στους 32 βαθμούς, μπορώντας να ελπίζει για την συνέχεια !

Το ΑΠΟΕΛ, παρά την ήττα, παρέμεινε 7ο και στην κορυφή του Β’ Γκρουπ με 46 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, και ειδικότερα στο πρώτο 10λεπτο, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στο 11ο λεπτό, ο Ερμής ήταν αυτός που προηγήθηκε με 1-0 χάρις στο γκολ του Στέλιου Δημητρίου, ο οποίος επιχείρησε την συρτή σέντρα από τα αριστερά της περιοχής, ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ, Αρτούρ Ζόρζε δεν υπολόγισε σωστά στην απομάκρυνση της μπάλας, στέλνοντάς ουσιαστικά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας και πάλι τον έλεγχο του αγώνα καθώς και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ενδεικτικό στατιστικό, η κατοχή υπέρ της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη, η οποία στο πρώτο μισάωρο έφτασε στο 60%.

Παρά την υπεροχή και τις αρκετές ευκαιρίες (ειδικά τις δύο κλασσικές με τον Μπεν Σαχάρ στο 19’ και 37’) οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Ερμή να κρατάει το υπέρ του 1-0.

Η γηπεδούχος ομάδα μάλιστα είχε και αυτή τις ευκαιρίες της στο πρώτο ημίχρονο παρά την υπεροχή των αντιπάλων της εκμεταλλευόμενη κυρίως τα αμυντικά λάθη των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά και ήταν η ομάδα που κρατούσε τα ηνία του αγώνα, ψάχνοντας την ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο  60’ μάλιστα είδε το σουτ του Μπεν Σαχάρ από το ύψος της περιοχής να σταματά στην οριζόντια δοκό του Φινιρίδη σε μια από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες της ομάδας του Πουρσαϊτίδη στον αγώνα.

Το ΑΠΟΕλ συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ έχοντας και πάλι αρκετά καλές ευκαιρίες ανα διαστήματα χωρίς όμως να είναι ουσιαστικό.

Αυτό που δεν κατάφερε λοιπόν το ΑΠΟΕΛ, το πέτυχε και πάλι ο Ερμής, όταν στο 90+1 σκόραρε και πάλι μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καϊσερλίδη που κέρδισε ο ίδιος, σκορ που ήταν και το τελικό του αγώνα.