HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΟ Απόλλωνας θέλει να σβήσει την... γκέλα στην Πάφο

Ο Απόλλωνας θέλει να σβήσει την… γκέλα στην Πάφο

Σε ένα παιχνίδι που ήταν όντως καλύτερος από την αντίπαλο, αλλά βρήκε απέναντί του έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα, ο Απόλλωνας παραχώρησε δύο βαθμούς και το προβάδισμα που ήθελε να διατηρήσει από τις υπόλοιπες ομάδες έχει χαθεί. Ο Γιάννης Πετράκης είδε τους παίκτες του να προσπαθούν για το γκολ απέναντι στην Καρμιώτισσα, αλλά ήταν η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ αυτή που προηγήθηκε και έκανε το έργο της ομάδας της Λεμεσού ακόμα πιο δύσκολο.

Στον Απόλλωνα θα πρέπει να λένε «ευτυχώς» για το γκολ του Νταμπό στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Μπορεί να ήρθε η νίκη που ήταν το μοναδικό ζητούμενο, ωστόσο όταν ισοφαρίζεις στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων είναι μια… παρηγοριά.

Η προσοχή στράφηκε στο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής που είναι το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Τσίρειο. Ο αγώνας θα γίνει το βράδυ της Τρίτης (19:00) και δεν υπάρχει οποιοδήποτε αποτέλεσμα στο μυαλό εκτός από τη νίκη. Αυτό θα είναι και το πρώτο παιχνίδι στο οποίο ο Απόλλωνας θα συναντήσει τον Σωφρόνη Αυγουστή ως αντίπαλο. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου μεταξύ των δύο ομάδων, ο προπονητής που καθόταν στον πάγκο της ΑΕΚ ήταν ο Ζοάν Καρίγιο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Μάρκοβιτς θα επιστρέψει στη διάθεση του Γιάννη Πετράκη και αναμένεται να πάρει τη θέση του Κυριάκου, ο οποίος θα λείψει λόγω τιμωρίας. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί και ο Παπουνασβίλι και στη σημερινή τελευταία προπόνηση θα ξεκαθαρίσει το σκηνικό.