HomeΔΙΕΘΝΗΝΒΑ: Προβάδισμα για τους Νάγκετς

ΝΒΑ: Προβάδισμα για τους Νάγκετς

Οι Ντένβερ Νάγκετς ήταν οι νικητές στην πρεμιέρα των τελικών της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ, καθώς επικράτησαν με 132-126 των Λος Άντζελες Λέικερς και έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους (9/14 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/8 βολές), 21 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 2 μπλοκ σε 42 λεπτά συμμετοχής. Αυτό ήταν το έκτο triple-double στη φετινή σεζόν για τον «Τζόκερ», που ξεκίνησε την αναμέτρηση εκπληκτικά και είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 μπλοκ στο πρώτο δεκάλεπτο. Έγινε, μάλιστα, ο πρώτος παίκτης μετά το 1997 που είχε τουλάχιστον 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε οποιαδήποτε περίοδο ενός αγώνα των πλέι οφ.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 31 πόντους (12/20 σουτ) και ο Κεντάβιους Κόλντγουελ-Πόουπ είχε 21 πόντους για τους «σβόλους», που είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό.

Για τους «λιμνάνθρωπους» ο Άντονι Ντέιβις ήταν εξαιρετικός με 40 πόντους (13/22 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11/11 βολές), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 42 λεπτά συμμετοχής ενώ μια «ανάσα» από το triple-double έφτασε ο Λεμπρόν Τζέιμς που είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Πολύ καλός ήταν ο Όστιν Ριβς με 23 πόντους και 8 ασίστ, ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Ρούι Χατσιμούρα, που έπαιξε φοβερή άμυνα στον Γιόκιτς στην τελευταία περίοδο.