HomeSliderΝτέρμπι με τα όλα του, δύο ανατροπές, buzzer beater γκολ και... κανένα νικητή

Ντέρμπι με τα όλα του, δύο ανατροπές, buzzer beater γκολ και… κανένα νικητή

Φοβερό ντέρμπι στην Λάρνακα μεταξύ ΑΕΚ και Απόλλωνα, γεμάτο πάθος, ένταση, ανατροπές, 6 γκολ, αλλά κανένα νικητή !

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, άνοιξε το σκορ το 16′ με σουτ του Πίττα έπειτα από ασσίστ του Αλμπάνη.

Η ΑΕΚ, απάντησε άμεσα, στο 18′, με τον Γκιούρτσο έπειτα από ασσίστ του Άλτμαν.

Στο 29′ ο Απόλλωνα ισοφάρισε με τον Πίττα, ωστόσο μετά από επέμβαση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+1, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή με τον Τρισκόφσκι να σκοράρει κάνοντας το 2-1 !

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας κατάφερε στο 58′ να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Νταμπό και στο 77′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ”κτύπησε” ξανά και πάλι με κεφαλιά για να κάνει την μεγάλη ανατροπή  για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ !

Ωστόσο, η ΑΕΚ και ο… Λέντες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού στο 90+5′ ο Βραζιλιάνος με φοβερό γκολ ισοφάρισε σε 3-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ !

ΑΕΚ Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες (Χριστοφόρου 55′), Γκαρθία (Εγγλέζου 62′), Λέντες, Μάμας, Φαράζ (Ακοράν 62′), Γκιούρτσο (Ρομό 62′, Άλτμαν, Τρισκόφσκι

Απόλλων Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (Φιλιώτης 79′), Χαμάς (Αλεσάμι 74′), Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Κολ, Σπόλιαριτς, Ογκέντα (Ίλιεφ 64′), Αλμπάνης (Γιάνγκα 74′), Πίττας, Νταμπό (Βουκάσιν 79′)

Διαιτητής:Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Diaz De Mera Escuderos Isidro